




Camshaft Sensor 8510297 for LANDROVER FREELANDER L314 RANGE ROVER L322 DIESEL
BRAND NEW OEM Quality Exhaust CAMSHAFT POSITION SENSOR TO SUIT LANDROVER FREELANDER L314 RANGE ROVER L322 DIESEL
Package Includes:
1* CAMSHAFT POSITION SENSOR (3-PIN PLUG). D-shaped Connector.
OEM# 8510297, NSC100890L, NSC100891
- Land Rover Freelander L314 Softtop 2.0 TD4 4x4 AWD Diesel 2.0L 4cyl 82kW 204D3
- Land Rover Freelander L314 SUV 2.0 Td4 4x4 AWD Diesel 2.0L 4cyl 82kW 204D3
- Land Rover Range Rover L322 SUV 3.0 D 4x4 AWD Diesel 3.0L 6cyl 130kW 306D1
- Land Rover Range Rover L322 SUV 3.6 D 4x4 AWD Diesel 3.6L 8cyl 200kW 368DT
- Rover 75 RJ Sedan 2.0 CDTi FWD Diesel 2.0L 4cyl 96kW 204D2
- Rover 75 RJ Tourer 2.0 CDTi FWD Diesel 2.0L 4cyl 96kW 204D2
| Identification | |
|---|---|
| SKU | NSC100890-LANDROVER |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | NSC100890 |
| Reference OEM Number | 8510297 |
| Other OEM Numbers | 8510297, NSC100890, NSC100891 |
| Product Specifics | |
| Colour | Grey, Black |
| Product Type | SENSOR |
| Sensor Type | CAMSHAFT / CRANKSHAFT POSITION SENSOR |
| Fitting Position | Exhaust Side |
| Number of pins | 3 -pin connector |
| Connector Shape | D-shaped |
| Supplementary Article Info | for camshaft, without cable, with seal ring |
| Fitting Depth | 23.8 mm |
| Rated Voltage | 12 V |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.1000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality Exhaust CAMSHAFT POSITION SENSOR TO SUIT LANDROVER FREELANDER L314 RANGE ROVER L322 DIESEL
Package Includes:
1* CAMSHAFT POSITION SENSOR (3-PIN PLUG). D-shaped Connector.
OEM# 8510297, NSC100890L, NSC100891
- Land Rover Freelander L314 Softtop 2.0 TD4 4x4 AWD Diesel 2.0L 4cyl 82kW 204D3
- Land Rover Freelander L314 SUV 2.0 Td4 4x4 AWD Diesel 2.0L 4cyl 82kW 204D3
- Land Rover Range Rover L322 SUV 3.0 D 4x4 AWD Diesel 3.0L 6cyl 130kW 306D1
- Land Rover Range Rover L322 SUV 3.6 D 4x4 AWD Diesel 3.6L 8cyl 200kW 368DT
- Rover 75 RJ Sedan 2.0 CDTi FWD Diesel 2.0L 4cyl 96kW 204D2
- Rover 75 RJ Tourer 2.0 CDTi FWD Diesel 2.0L 4cyl 96kW 204D2
| Identification | |
|---|---|
| SKU | NSC100890-LANDROVER |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | NSC100890 |
| Reference OEM Number | 8510297 |
| Other OEM Numbers | 8510297, NSC100890, NSC100891 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.1000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.