







Mass Airflow MAF Sensor for Hyundai Santa Fe Tucson & Kia Sorento Carnival Diesel Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
Fits D4HA & D4HB Diesel Engines. 1-Year AU Warranty.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT HYUNDAI and KIA D4HA D4HB Diesel Engines
SUITS
OEM#
281642F610, 28164-2F610, 9021050010, 316085119
- HELLA: 8ET 358 166-571
- VEMO: V52-72-0306
- DELPHI: AF10770-12B1
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [01/10 - 10/15] HYUNDAI ix35 EL / ELH / LM CRDi (2.0L 4Cyl D4HA 135kW)
- [09/12 - 12/18] HYUNDAI SANTA FE DM / DMA CRDi (2.2L 4Cyl D4HB 145kW)
- [10/15 - 03/18] HYUNDAI SANTA FE DM / DMA CRDi (2.2L 4Cyl D4HB 147kW)
- [01/18 - 09/20] HYUNDAI SANTA FE TM / TMA CRDi (2.2L 4Cyl D4HB 147kW)
- [01/18 - 12/20] HYUNDAI TUCSON TL / TLE CRDi (2.0L 4Cyl D4HA 136kW)
- [01/18 - 08/20] KIA CARNIVAL YP TD (2.2L 4Cyl D4HB 147kW)
- [01/10 - 12/14] KIA CARNIVAL / GRAND CARNIVAL VQ CRDi (2.2L 4Cyl D4HB 143kW)
- [01/15 - 12/17] KIA SORENTO UM CRDi (2.2L 4Cyl D4HB 147kW)
- [01/17 - 03/20] KIA SORENTO UM D-CVVT (3.5L V6 G6DC 206kW)
- [11/09 - 04/15] KIA SORENTO XM CRDi (2.2L 4Cyl D4HB 145kW)
- [01/18 - 09/22] KIA SPORTAGE QL / QLE CRDi (2.0L 4Cyl D4HA 136kW)
- [08/10 - 10/15] KIA SPORTAGE SL CRDi (2.0L 4Cyl D4HA 135kW)
| Identification | |
|---|---|
| SKU | 28164-2F610 |
| Brand | OEM |
| Part Numbers | |
| Part Number | 28164-2F610 |
| Reference OEM Number | 28164-2F610 |
| Other OEM Numbers | 281642F610, 28164-2F610, 9021050010, 316085119 |
| Related Part Numbers | OAF226, TAF081, DAMM9057 |
| Trade Part Numbers | HELLA: 8ET358166-571, VEMO: V52-72-0306 |
| Product Specifics | |
| Product Type | AIR MASS METER / MAF SENSOR |
| Sensor Type | MASS AIR FLOW SENSOR |
| Number of pins | 5 -pin connector |
| Connector Shape | oval |
| Rated Voltage | 12 V |
| Housing Colour | Black |
| Housing Type | with housing |
| Recommended additional repairs | change Air Filter |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.2000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT HYUNDAI and KIA D4HA D4HB Diesel Engines
SUITS
OEM#
281642F610, 28164-2F610, 9021050010, 316085119
- HELLA: 8ET 358 166-571
- VEMO: V52-72-0306
- DELPHI: AF10770-12B1
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [01/10 - 10/15] HYUNDAI ix35 EL / ELH / LM CRDi (2.0L 4Cyl D4HA 135kW)
- [09/12 - 12/18] HYUNDAI SANTA FE DM / DMA CRDi (2.2L 4Cyl D4HB 145kW)
- [10/15 - 03/18] HYUNDAI SANTA FE DM / DMA CRDi (2.2L 4Cyl D4HB 147kW)
- [01/18 - 09/20] HYUNDAI SANTA FE TM / TMA CRDi (2.2L 4Cyl D4HB 147kW)
- [01/18 - 12/20] HYUNDAI TUCSON TL / TLE CRDi (2.0L 4Cyl D4HA 136kW)
- [01/18 - 08/20] KIA CARNIVAL YP TD (2.2L 4Cyl D4HB 147kW)
- [01/10 - 12/14] KIA CARNIVAL / GRAND CARNIVAL VQ CRDi (2.2L 4Cyl D4HB 143kW)
- [01/15 - 12/17] KIA SORENTO UM CRDi (2.2L 4Cyl D4HB 147kW)
- [01/17 - 03/20] KIA SORENTO UM D-CVVT (3.5L V6 G6DC 206kW)
- [11/09 - 04/15] KIA SORENTO XM CRDi (2.2L 4Cyl D4HB 145kW)
- [01/18 - 09/22] KIA SPORTAGE QL / QLE CRDi (2.0L 4Cyl D4HA 136kW)
- [08/10 - 10/15] KIA SPORTAGE SL CRDi (2.0L 4Cyl D4HA 135kW)
| Identification | |
|---|---|
| SKU | 28164-2F610 |
| Brand | OEM |
| Part Numbers | |
| Part Number | 28164-2F610 |
| Reference OEM Number | 28164-2F610 |
| Other OEM Numbers | 281642F610, 28164-2F610, 9021050010, 316085119 |
| Related Part Numbers | OAF226, TAF081, DAMM9057 |
| Trade Part Numbers | HELLA: 8ET358166-571, VEMO: V52-72-0306 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.2000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.