







Volvo XC60 MAF sensor air flow meter 31380619 for S60 V60 XC60 XC70 T5 Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
Fits 2.0L 2.5L Turbo Replaces 31380619
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT Toyota Lexus Suzuki Mitsubishi Volvo lots of Vehicles
SUITS
OEM#
1380054L00, 2220437010, 22204-0T040
- DENSO: DMA-0111
- DENSO-AU: 197400-6160
- NTK-AU: EPBMFT5-V002D
- NTY: EPP-TY-006
- PIERBURG: 7.28342.17.0
- HELLA: 8ET 009 142-961
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps increase engine efficiency.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
| Identification | |
|---|---|
| SKU | AFM-250 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF084 |
| Reference OEM Number | 31380619 |
| Other OEM Numbers | 31380619 |
| Related Part Numbers | AFM-250, AM28010N, TAF071 |
| Trade Part Numbers | DENSO-AU: 197400-6160, NTK-AU: EPBMFT5-V002D |
| Product Specifics | |
| Product Type | AIR MASS METER / MAF SENSOR |
| Sensor Type | MASS AIR FLOW SENSOR |
| Number of pins | 5 -pin connector |
| Connector Shape | oval |
| Rated Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Housing Type | without housing |
| Recommended additional repairs | change Air Filter |
| Length | 68 mm |
| Resistor Type | Hot-wire Sensor |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT Toyota Lexus Suzuki Mitsubishi Volvo lots of Vehicles
SUITS
OEM#
1380054L00, 2220437010, 22204-0T040
- DENSO: DMA-0111
- DENSO-AU: 197400-6160
- NTK-AU: EPBMFT5-V002D
- NTY: EPP-TY-006
- PIERBURG: 7.28342.17.0
- HELLA: 8ET 009 142-961
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps increase engine efficiency.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
| Identification | |
|---|---|
| SKU | AFM-250 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF084 |
| Reference OEM Number | 31380619 |
| Other OEM Numbers | 31380619 |
| Related Part Numbers | AFM-250, AM28010N, TAF071 |
| Trade Part Numbers | DENSO-AU: 197400-6160, NTK-AU: EPBMFT5-V002D |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.