







*OEM QUALITY* RANGE ROVER (L322) 3.0 Diesel MASS AIR FLOW METER SENSOR MHK000280 Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT LANDROVER RANGE ROVER L322 3.0L DIESEL MODELS
TO SUIT:
LAND ROVER RANGE ROVER III (L322) 3.0 D 4x4 03.2002-08.2012 130kw Closed Off-Road Vehicle
OEM# MHK000280
Package Includes:
1*MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN D-Shaped CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
Application specific for the perfect fit and form
Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility, so you can install with confidence
Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
| Identification | |
|---|---|
| SKU | MHK000280 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | MHK000280 |
| Reference OEM Number | MHK000280 |
| Other OEM Numbers | 13627787076, 13622247074, 13712247002, 13627787976 |
| Related Part Numbers | MAB038 |
| Trade Part Numbers | V20-72-0005 |
| Product Specifics | |
| Product Type | AIR MASS METER / MAF SENSOR |
| Type | Sensor |
| Number of pins | 5 -pin connector |
| Connector Shape | D-shaped |
| Supplementary Article Info | with integrated air temperature sensor |
| Housing Type | with housing |
| Recommended additional repairs | Air Filter |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT LANDROVER RANGE ROVER L322 3.0L DIESEL MODELS
TO SUIT:
LAND ROVER RANGE ROVER III (L322) 3.0 D 4x4 03.2002-08.2012 130kw Closed Off-Road Vehicle
OEM# MHK000280
Package Includes:
1*MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN D-Shaped CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
Application specific for the perfect fit and form
Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility, so you can install with confidence
Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
| Identification | |
|---|---|
| SKU | MHK000280 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | MHK000280 |
| Reference OEM Number | MHK000280 |
| Other OEM Numbers | 13627787076, 13622247074, 13712247002, 13627787976 |
| Related Part Numbers | MAB038 |
| Trade Part Numbers | V20-72-0005 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.