



*OEM Quality* Airflow Sensor for Volvo S60 S80 V50 V70 XC60 XC70 XC90 C30 C70 Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT Volvo S60 S80 V50 V70 XC60 XC70 XC90 C30 C70
SUITS
OEM#
C2S2670, LR002141, PHF000140, 30713512, 8658471, 9202199
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [10/06 - 12/12] VOLVO C30 533 i 2.4L 5cyl B 5244 S4 125kW
- [03/06 - 10/09] VOLVO C70 542 II i 2.4L 5cyl B 5244 S4 125kW
- [01/04 - 12/12] VOLVO S40 544 II 2.4L 5cyl B 5244 S4 125kW
- [01/01 - 04/10] VOLVO S60 384 I 2.4L 5cyl B 5244 S 125kW
- [07/00 - 04/10] VOLVO S60 384 I 2.4L 5cyl B 5244 S2 103kW
- [01/03 - 04/10] VOLVO S60 384 I R 2,5 T 2.5L 5cyl B 5254 T4 221kW
- [07/02 - 04/10] VOLVO S60 384 I T 2.5L 5cyl B 5254 T2 154kW
- [01/03 - 04/10] VOLVO S60 384 I T 2.5L 5cyl B 5254 T2 154kW
- [01/07 - 12/10] VOLVO S80 124 II 3.2L 6cyl B 6324 S 175kW
- [03/06 - 03/12] VOLVO S80 124 II V8 4.4L V8 B 8444 S 232kW
- [04/04 - 12/10] VOLVO V50 545 2.4L 5cyl B 5244 S4 125kW
- [03/00 - 03/08] VOLVO V70 285 II 2.4L 5cyl B 5244 S 125kW
- [03/00 - 03/08] VOLVO V70 285 II 2.4L 5cyl B 5244 S2 103kW
- [11/99 - 03/08] VOLVO V70 285 II T5 2.3L 5cyl B 5234 T3 184kW
- [07/09 - 12/10] VOLVO XC60 156 I 3.2L 6cyl B 6324 S 175kW
- [03/10 - 12/15] VOLVO XC60 156 I 3.2L 6cyl B 6324 S5 179kW
- [08/07 - 12/11] VOLVO XC70 136 II 3.2L 6cyl B 6324 S 175kW
- [05/10 - 09/13] VOLVO XC70 136 II 3.2L 6cyl B 6324 S5 179kW
- [09/00 - 09/02] VOLVO XC70 295 I T 2.4L 5cyl B 5244 T3 147kW
- [03/06 - 12/10] VOLVO XC90 275 I 3.2L 6cyl B 6324 S 175kW
- [04/10 - 09/14] VOLVO XC90 275 I 3.2L 6cyl B 6324 S5 179kW
- [01/05 - 12/10] VOLVO XC90 275 I V8 4.4L V8 B 8444 S 232kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAF034-Volvo |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF034 |
| Reference OEM Number | 30713512 |
| Other OEM Numbers | 30713512, 8658471, 9202199, C2S2670, LR002141, PHF000140 |
| Trade Part Numbers | HELLA: 8ET009142-901, PIERBURG: 7.28342.11.0 |
| Product Specifics | |
| Product Type | AIR MASS METER / MAF SENSOR |
| Type | Sensor |
| Number of pins | 5 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Supplementary Article Info | with integrated air temperature sensor, without suction pipe |
| Rated Voltage | 12 V |
| Housing Colour | Black |
| Operating Mode | Electric |
| Housing Type | without housing, Insert Only |
| Recommended additional repairs | change Air Filter |
| Mounting Type | Bolted |
| Plug Type | Male |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT Volvo S60 S80 V50 V70 XC60 XC70 XC90 C30 C70
SUITS
OEM#
C2S2670, LR002141, PHF000140, 30713512, 8658471, 9202199
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [10/06 - 12/12] VOLVO C30 533 i 2.4L 5cyl B 5244 S4 125kW
- [03/06 - 10/09] VOLVO C70 542 II i 2.4L 5cyl B 5244 S4 125kW
- [01/04 - 12/12] VOLVO S40 544 II 2.4L 5cyl B 5244 S4 125kW
- [01/01 - 04/10] VOLVO S60 384 I 2.4L 5cyl B 5244 S 125kW
- [07/00 - 04/10] VOLVO S60 384 I 2.4L 5cyl B 5244 S2 103kW
- [01/03 - 04/10] VOLVO S60 384 I R 2,5 T 2.5L 5cyl B 5254 T4 221kW
- [07/02 - 04/10] VOLVO S60 384 I T 2.5L 5cyl B 5254 T2 154kW
- [01/03 - 04/10] VOLVO S60 384 I T 2.5L 5cyl B 5254 T2 154kW
- [01/07 - 12/10] VOLVO S80 124 II 3.2L 6cyl B 6324 S 175kW
- [03/06 - 03/12] VOLVO S80 124 II V8 4.4L V8 B 8444 S 232kW
- [04/04 - 12/10] VOLVO V50 545 2.4L 5cyl B 5244 S4 125kW
- [03/00 - 03/08] VOLVO V70 285 II 2.4L 5cyl B 5244 S 125kW
- [03/00 - 03/08] VOLVO V70 285 II 2.4L 5cyl B 5244 S2 103kW
- [11/99 - 03/08] VOLVO V70 285 II T5 2.3L 5cyl B 5234 T3 184kW
- [07/09 - 12/10] VOLVO XC60 156 I 3.2L 6cyl B 6324 S 175kW
- [03/10 - 12/15] VOLVO XC60 156 I 3.2L 6cyl B 6324 S5 179kW
- [08/07 - 12/11] VOLVO XC70 136 II 3.2L 6cyl B 6324 S 175kW
- [05/10 - 09/13] VOLVO XC70 136 II 3.2L 6cyl B 6324 S5 179kW
- [09/00 - 09/02] VOLVO XC70 295 I T 2.4L 5cyl B 5244 T3 147kW
- [03/06 - 12/10] VOLVO XC90 275 I 3.2L 6cyl B 6324 S 175kW
- [04/10 - 09/14] VOLVO XC90 275 I 3.2L 6cyl B 6324 S5 179kW
- [01/05 - 12/10] VOLVO XC90 275 I V8 4.4L V8 B 8444 S 232kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAF034-Volvo |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF034 |
| Reference OEM Number | 30713512 |
| Other OEM Numbers | 30713512, 8658471, 9202199, C2S2670, LR002141, PHF000140 |
| Trade Part Numbers | HELLA: 8ET009142-901, PIERBURG: 7.28342.11.0 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.