



*OEM Quality* Mass Airflow Sensor for Mazda BT-50 UN WEAT WLAT 2.5L 3.0L B2500 E2500 Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT MAZDA BT-50 , B2500UF UN BRAVO, E-SERIES E2500 and more
SUITS
OEM#
WLS113215, WLS113215A, ZL01-13-215, ZLY1-13-215, 197400-2010, L321-13-215, WLS1-13-215
1448816, 1X43-12B579-AB, 4399275, 4505196, XM34-12B579-DA
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [05/96 - 02/99] MAZDA B-SERIES UF B2500 BRAVO TD 2.5L 4cyl WL-T 64kW
- [02/99 - 10/06] MAZDA B-SERIES UN B2500 BRAVO TD 2.5L 4cyl WL-T 86kW
- [12/06 - 12/11] MAZDA BT-50 UN CDVi 3.0L 4cyl WEAT 115kW
- [12/06 - 12/11] MAZDA BT-50 UN CDVi 2.5L 4cyl WLAT (16 V) 105kW
- [08/06 - 06/13] MAZDA BT-50 UN MRZ-CD 2.5L 4cyl WLAA 105kW
- [08/97 - 07/99] MAZDA E-SERIES SD1 E2500 TD 2.5L 4cyl WL-T 61kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAF033-Mazda |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF033 |
| Reference OEM Number | WLS1-13-215A |
| Other OEM Numbers | WLS113215, WLS113215A, ZL01-13-215, ZLY1-13-215 |
| Related Part Numbers | AMM9120, AF10135, AFM-135, TAF004, WLS113215A |
| Trade Part Numbers | NTY: EPP-TY-000, DENSO: DMA-0108 |
| Product Specifics | |
| Product Type | AIR MASS METER / MAF SENSOR |
| Type | Sensor |
| Number of pins | 5 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Supplementary Article Info | with integrated air temperature sensor, without suction pipe |
| Rated Voltage | 12 V |
| Housing Colour | Black |
| Operating Mode | Electric |
| Housing Type | without housing, Insert Only |
| Recommended additional repairs | change Air Filter |
| Mounting Type | Bolted |
| Plug Type | Male |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT MAZDA BT-50 , B2500UF UN BRAVO, E-SERIES E2500 and more
SUITS
OEM#
WLS113215, WLS113215A, ZL01-13-215, ZLY1-13-215, 197400-2010, L321-13-215, WLS1-13-215
1448816, 1X43-12B579-AB, 4399275, 4505196, XM34-12B579-DA
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [05/96 - 02/99] MAZDA B-SERIES UF B2500 BRAVO TD 2.5L 4cyl WL-T 64kW
- [02/99 - 10/06] MAZDA B-SERIES UN B2500 BRAVO TD 2.5L 4cyl WL-T 86kW
- [12/06 - 12/11] MAZDA BT-50 UN CDVi 3.0L 4cyl WEAT 115kW
- [12/06 - 12/11] MAZDA BT-50 UN CDVi 2.5L 4cyl WLAT (16 V) 105kW
- [08/06 - 06/13] MAZDA BT-50 UN MRZ-CD 2.5L 4cyl WLAA 105kW
- [08/97 - 07/99] MAZDA E-SERIES SD1 E2500 TD 2.5L 4cyl WL-T 61kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAF033-Mazda |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF033 |
| Reference OEM Number | WLS1-13-215A |
| Other OEM Numbers | WLS113215, WLS113215A, ZL01-13-215, ZLY1-13-215 |
| Related Part Numbers | AMM9120, AF10135, AFM-135, TAF004, WLS113215A |
| Trade Part Numbers | NTY: EPP-TY-000, DENSO: DMA-0108 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.