







*OEM Quality* Mass Airflow Sensor for BMW Z3 E36 1998-03 M52 M54 Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT BMW Z3 E36 1998-03 M52 M54
SUITS
OEM#
MHK100620, 5WK9607Z, 13621432356, 1432356
- CONTINENTAL/VDO: 5WK9607Z
- HELLA: 8ET 009 142-051
- NTY: EPP-LR-004
- VEMO: V48-72-0001
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (3-PIN CONNECTOR).
Suction pipe connector Diameter: 80mm
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps increase engine efficiency.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [06/99 - 10/00] BMW Z3 E36 i 2.0L 6cyl M52 B20 (206S4) 110kW
- [10/00 - 06/02] BMW Z3 E36 i 2.2L 6cyl M54 B22 (226S1) 125kW
- [10/98 - 05/00] BMW Z3 E36 i 2.8L 6cyl M52 B28 (286S1) M52 B28 (286S2) 142kW
- [06/00 - 01/03] BMW Z3 E36 i 3.0L 6cyl M54 B30 (306S3) 170kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAF016-Z3 |
| Barcode # | 9314258096342 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF016 |
| Reference OEM Number | MHK100620 |
| Other OEM Numbers | MHK100620, 13621432356, 1432356 |
| Related Part Numbers | 5WK9607Z, AM9607N, AMM9201, AF10185 |
| Trade Part Numbers | NTY: EPP-LR-004, VEMO: V48-72-0001 |
| Product Specifics | |
| Product Type | SENSOR |
| Sensor Type | MASS AIR FLOW SENSOR |
| Number of pins | 3 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Housing Colour | Black |
| Housing Type | with housing |
| Recommended additional repairs | Air Filter |
| Mounting Type | Pipe-neck |
| Plug Type | Male |
| Suction pipe connector Diameter | 80 mm |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT BMW Z3 E36 1998-03 M52 M54
SUITS
OEM#
MHK100620, 5WK9607Z, 13621432356, 1432356
- CONTINENTAL/VDO: 5WK9607Z
- HELLA: 8ET 009 142-051
- NTY: EPP-LR-004
- VEMO: V48-72-0001
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (3-PIN CONNECTOR).
Suction pipe connector Diameter: 80mm
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps increase engine efficiency.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [06/99 - 10/00] BMW Z3 E36 i 2.0L 6cyl M52 B20 (206S4) 110kW
- [10/00 - 06/02] BMW Z3 E36 i 2.2L 6cyl M54 B22 (226S1) 125kW
- [10/98 - 05/00] BMW Z3 E36 i 2.8L 6cyl M52 B28 (286S1) M52 B28 (286S2) 142kW
- [06/00 - 01/03] BMW Z3 E36 i 3.0L 6cyl M54 B30 (306S3) 170kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAF016-Z3 |
| Barcode # | 9314258096342 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF016 |
| Reference OEM Number | MHK100620 |
| Other OEM Numbers | MHK100620, 13621432356, 1432356 |
| Related Part Numbers | 5WK9607Z, AM9607N, AMM9201, AF10185 |
| Trade Part Numbers | NTY: EPP-LR-004, VEMO: V48-72-0001 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.