








Mass Airflow MAF Sensor for Hyundai Santa Fe & Kia Carnival Sorento V6 Petrol Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
Direct Fit for G6DA G6DB & G6EA Engines. 1-Year Warranty
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT HYUNDAI and KIA V6 Petrol Engines (G6DA G6DB G6DC G6EA)
SUITS
OEM#
Hyundai: 281643C100, 28110-3C100, 28164-3C100, 28110-3C100
GM: 10340478, 15900023, 15900024, 15911983, 15926193, 10349461
- MOBILETRON: MA-K008
- NTK-AU: AFT5-V019
- VEMO: V51-72-0165
- WALKER PRODUCTS: 245-1131
- WALKER PRODUCTS: 245-1149
- WALKER PRODUCTS: 245-1229
- WALKER PRODUCTS: 245-2133
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [11/05 - 12/11] HYUNDAI GRANDEUR TG (3.8L V6 G6DA 195kW)
- [07/07 - 01/09] HYUNDAI SANTA FE CM (3.3L V6 G6DB Euro 4 180kW)
- [05/06 - 12/09] HYUNDAI SANTA FE CM V6 GLS (2.7L V6 G6EA Euro 4 139kW)
- [11/05 - 03/06] HYUNDAI SANTA FE SM (2.7L V6 G6EA Euro 4 132kW)
- [06/05 - 12/10] HYUNDAI SONATA NF (3.3L V6 G6DB Euro 4 173kW)
- [01/06 - 06/15] KIA CARNIVAL / GRAND CARNIVAL VQ (3.8L V6 G6DA 184kW)
- [01/06 - 05/10] KIA CARNIVAL / GRAND CARNIVAL VQ (3.8L V6 G6DA 195kW)
- [01/10 - 12/14] KIA CARNIVAL / GRAND CARNIVAL VQ CVVT (3.5L V6 G6DC 203kW)
- [06/06 - 06/09] KIA CARNIVAL / GRAND CARNIVAL VQ V6 (2.7L V6 G6EA Euro 4 139kW)
- [08/06 - 08/08] KIA MAGENTIS MG (2.7L V6 G6EA Euro 4 138kW)
- [09/06 - 09/07] KIA SORENTO JC (3.8L V6 G6DA 196kW)
- [02/07 - 09/09] KIA SORENTO JC V6 (3.3L V6 G6DB Euro 4 182kW)
| Identification | |
|---|---|
| SKU | 28164-3C100 |
| Brand | OEM |
| Part Numbers | |
| Part Number | 28164-3C100 |
| Reference OEM Number | 28164-3C100 |
| Other OEM Numbers | 281643C100, 28110-3C100, 28164-3C100, 28110-3C100 |
| Related Part Numbers | AFM-102, AMC100N, AMM9340, TAF163 |
| Trade Part Numbers | VEMO: V51-72-0165, WALKER PRODUCTS: 245-1131 |
| Product Specifics | |
| Product Type | AIR MASS METER / MAF SENSOR |
| Sensor Type | MASS AIR FLOW SENSOR |
| Number of pins | 5 -pin connector |
| Supplementary Article Info | with seal ring |
| Rated Voltage | 12 V |
| Housing Type | with housing |
| Recommended additional repairs | change Air Filter |
| Housing Diameter | 86 mm |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.2500 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT HYUNDAI and KIA V6 Petrol Engines (G6DA G6DB G6DC G6EA)
SUITS
OEM#
Hyundai: 281643C100, 28110-3C100, 28164-3C100, 28110-3C100
GM: 10340478, 15900023, 15900024, 15911983, 15926193, 10349461
- MOBILETRON: MA-K008
- NTK-AU: AFT5-V019
- VEMO: V51-72-0165
- WALKER PRODUCTS: 245-1131
- WALKER PRODUCTS: 245-1149
- WALKER PRODUCTS: 245-1229
- WALKER PRODUCTS: 245-2133
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [11/05 - 12/11] HYUNDAI GRANDEUR TG (3.8L V6 G6DA 195kW)
- [07/07 - 01/09] HYUNDAI SANTA FE CM (3.3L V6 G6DB Euro 4 180kW)
- [05/06 - 12/09] HYUNDAI SANTA FE CM V6 GLS (2.7L V6 G6EA Euro 4 139kW)
- [11/05 - 03/06] HYUNDAI SANTA FE SM (2.7L V6 G6EA Euro 4 132kW)
- [06/05 - 12/10] HYUNDAI SONATA NF (3.3L V6 G6DB Euro 4 173kW)
- [01/06 - 06/15] KIA CARNIVAL / GRAND CARNIVAL VQ (3.8L V6 G6DA 184kW)
- [01/06 - 05/10] KIA CARNIVAL / GRAND CARNIVAL VQ (3.8L V6 G6DA 195kW)
- [01/10 - 12/14] KIA CARNIVAL / GRAND CARNIVAL VQ CVVT (3.5L V6 G6DC 203kW)
- [06/06 - 06/09] KIA CARNIVAL / GRAND CARNIVAL VQ V6 (2.7L V6 G6EA Euro 4 139kW)
- [08/06 - 08/08] KIA MAGENTIS MG (2.7L V6 G6EA Euro 4 138kW)
- [09/06 - 09/07] KIA SORENTO JC (3.8L V6 G6DA 196kW)
- [02/07 - 09/09] KIA SORENTO JC V6 (3.3L V6 G6DB Euro 4 182kW)
| Identification | |
|---|---|
| SKU | 28164-3C100 |
| Brand | OEM |
| Part Numbers | |
| Part Number | 28164-3C100 |
| Reference OEM Number | 28164-3C100 |
| Other OEM Numbers | 281643C100, 28110-3C100, 28164-3C100, 28110-3C100 |
| Related Part Numbers | AFM-102, AMC100N, AMM9340, TAF163 |
| Trade Part Numbers | VEMO: V51-72-0165, WALKER PRODUCTS: 245-1131 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.2500 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.