




*OEM Quality* Airflow Sensor for Suzuki Swift RS ZC M15A M16A 2005-11 Air Mass Meter
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT SUZUKI GRAND VITARA (JB416 JB420) M16A J20A 2005-15
SUITS
OEM#
13800-63J00, 13800-84E00, 135038, 135067, 2505038, 2505067
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [09/05 - 02/15] SUZUKI GRAND VITARA JB416,TA74 1.6L 4cyl M16A 73kW
- [09/05 - 02/15] SUZUKI GRAND VITARA JB420,TD54 2.0L 4cyl J20A 103kW
- [09/00 - 12/17] SUZUKI JIMNY SN413 16V 1.3L 4cyl M13A 60kW / 63kW
- [02/05 - 02/11] SUZUKI SWIFT RS 415 1.5L 4cyl M15A 75kW
- [05/06 - 02/11] SUZUKI SWIFT ZC31S 1.6L 4cyl M16A 92kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAF034-SWIFT |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF156 |
| Reference OEM Number | 13800-63J00 |
| Other OEM Numbers | 13800-63J00, 13800-84E00, 135038, 135067, 2505038, 2505067 |
| Related Part Numbers | CAF034, AMM9120, AF10135, AMZL01N |
| Trade Part Numbers | VDO: A2C59515353, DENSO: DMA-0113 |
| Product Specifics | |
| Product Type | AIR MASS METER / MAF SENSOR |
| Type | Sensor |
| Number of pins | 5 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Supplementary Article Info | with integrated air temperature sensor, without suction pipe |
| Rated Voltage | 12 V |
| Housing Colour | Black |
| Operating Mode | Electric |
| Housing Type | without housing, Insert Only |
| Recommended additional repairs | change Air Filter |
| Mounting Type | Bolted |
| Plug Type | Male |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT SUZUKI GRAND VITARA (JB416 JB420) M16A J20A 2005-15
SUITS
OEM#
13800-63J00, 13800-84E00, 135038, 135067, 2505038, 2505067
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [09/05 - 02/15] SUZUKI GRAND VITARA JB416,TA74 1.6L 4cyl M16A 73kW
- [09/05 - 02/15] SUZUKI GRAND VITARA JB420,TD54 2.0L 4cyl J20A 103kW
- [09/00 - 12/17] SUZUKI JIMNY SN413 16V 1.3L 4cyl M13A 60kW / 63kW
- [02/05 - 02/11] SUZUKI SWIFT RS 415 1.5L 4cyl M15A 75kW
- [05/06 - 02/11] SUZUKI SWIFT ZC31S 1.6L 4cyl M16A 92kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAF034-SWIFT |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF156 |
| Reference OEM Number | 13800-63J00 |
| Other OEM Numbers | 13800-63J00, 13800-84E00, 135038, 135067, 2505038, 2505067 |
| Related Part Numbers | CAF034, AMM9120, AF10135, AMZL01N |
| Trade Part Numbers | VDO: A2C59515353, DENSO: DMA-0113 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.