





*OEM QUALITY* Camshaft Sensor for BMW E46 M3 E39 M5 MZ3 MZ4 Z8 S54 & S62 Engines
BRAND NEW OEM Quality Exhaust CAMSHAFT POSITION SENSOR TO SUIT VARIOUS BMW MINI LAND ROVER MG OPEL AND MORE
Package Includes:
1* CAMSHAFT POSITION SENSOR (3-PIN PLUG). D-shaped Connector. Fitting Position: Exhaust Side
OEM# 13622247878, 13622249320, 13627796054, 13627794646,
NSC100890, NSC100890L, NSC100891
This part is listed by BMW as BMW part number 13627796054 (13-62-7-796-054) and is described as OEM Exhaust Cam Position Sensor for BMW S54 & S62 Engines, which were in service and offered in model years 2000-2006. (2000-2003 for the S62 V8, and 2001-2006 on the S54 3.2 liter 6 cylinder).
Supersedes the following BMW part numbers:
13622249320 (13-62-2-249-320)
13622247878 (13-62-2-247-878)
BMW Fitments:
3 Series
E46 (99-05) > M3
5 Series
E39 (97-03) > M5 (00-03)
Z Series
E36/7 / E36/8 Z3 (96-02) > Z3 M - S54
Z Series
E52 Z8 (00-03) > Z8 Roadster (2000-2003)
Z Series
E85 / E86 Z4 (03-08) > Z4 M
- BMW 3 Series E46 Convertible M3 RWD Petrol 3.2L 6cyl 252kW S54 B32 (326S4)
- BMW 3 Series E46 Coupe M3 CSL RWD Petrol 3.2L 6cyl 265kW S54 B32 (326S4)
- BMW 3 Series E46 Coupe M3 RWD Petrol 3.2L 6cyl 252kW S54 B32 (326S4)
- BMW 3 Series E46 Sedan 320 d RWD Diesel 2.0L 4cyl 110kW M47 D20 (204D4)
- BMW 3 Series E46 Sedan 330 d RWD Diesel 3.0L 6cyl 135kW M57 D30 (306D1)
- BMW 3 Series E46 Sedan 330 d RWD Diesel 3.0L 6cyl 150kW M57 D30 (306D2)
- BMW 5 Series E39 Sedan M5 RWD Petrol 4.9L 8cyl 294kW S62 B50 (508S1)
- BMW 5 Series E60 Sedan 530 d RWD Diesel 3.0L 6cyl 160kW M57 D30 (306D2)
- BMW 5 Series E60 Sedan 530 d RWD Diesel 3.0L 6cyl 170kW M57 D30 (306D3)
- BMW X3 E83 SAV 3.0 d AWD Diesel 3.0L 6cyl 150kW M57 D30 (306D2)
- BMW X3 E83 SAV 3.0 d AWD Diesel 3.0L 6cyl 160kW M57 D30 (306D3)
- BMW X5 E53 SAV 3.0 d AWD Diesel 3.0L 6cyl 135kW M57 D30 (306D1)
- BMW X5 E53 SAV 3.0 d AWD Diesel 3.0L 6cyl 160kW M57 D30 (306D2)
- BMW Z4 E85 Roadster M RWD Petrol 3.2L 6cyl 252kW S54 B32 (326S4)
- BMW Z4 E86 Coupe M RWD Petrol 3.2L 6cyl 252kW S54 B32 (326S4)
- BMW Z8 E52 Roadster 4.9 RWD Petrol 4.9L 8cyl 294kW S62 B50 (508S1)
- Land Rover Freelander L314 Softtop 2.0 TD4 4x4 AWD Diesel 2.0L 4cyl 82kW 204D3
- Land Rover Freelander L314 SUV 2.0 Td4 4x4 AWD Diesel 2.0L 4cyl 82kW 204D3
- Land Rover Range Rover L322 SUV 3.0 D 4x4 AWD Diesel 3.0L 6cyl 130kW 306D1
- Land Rover Range Rover L322 SUV 3.6 D 4x4 AWD Diesel 3.6L 8cyl 200kW 368DT
- Rover 75 RJ Sedan 2.0 CDTi FWD Diesel 2.0L 4cyl 96kW 204D2
- Rover 75 RJ Tourer 2.0 CDTi FWD Diesel 2.0L 4cyl 96kW 204D2
| Identification | |
|---|---|
| SKU | 6PU009168-111 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | 6PU009168-111 |
| Reference OEM Number | 13627796054 |
| Other OEM Numbers | 13622247878, 13622249320, 13627796054, 13627794646 |
| Related Part Numbers | DELPHI SS11034, FAE 79361, NSC100890 |
| Product Specifics | |
| Colour | Grey, Black |
| Product Type | SENSOR |
| Sensor Type | CAMSHAFT / CRANKSHAFT POSITION SENSOR |
| Fitting Position | Exhaust Side |
| Number of pins | 3 -pin connector |
| Connector Shape | D-shaped |
| Supplementary Article Info | for camshaft, without cable, with seal ring |
| Fitting Depth | 23.8 mm |
| Rated Voltage | 12 V |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.1000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality Exhaust CAMSHAFT POSITION SENSOR TO SUIT VARIOUS BMW MINI LAND ROVER MG OPEL AND MORE
Package Includes:
1* CAMSHAFT POSITION SENSOR (3-PIN PLUG). D-shaped Connector. Fitting Position: Exhaust Side
OEM# 13622247878, 13622249320, 13627796054, 13627794646,
NSC100890, NSC100890L, NSC100891
This part is listed by BMW as BMW part number 13627796054 (13-62-7-796-054) and is described as OEM Exhaust Cam Position Sensor for BMW S54 & S62 Engines, which were in service and offered in model years 2000-2006. (2000-2003 for the S62 V8, and 2001-2006 on the S54 3.2 liter 6 cylinder).
Supersedes the following BMW part numbers:
13622249320 (13-62-2-249-320)
13622247878 (13-62-2-247-878)
BMW Fitments:
3 Series
E46 (99-05) > M3
5 Series
E39 (97-03) > M5 (00-03)
Z Series
E36/7 / E36/8 Z3 (96-02) > Z3 M - S54
Z Series
E52 Z8 (00-03) > Z8 Roadster (2000-2003)
Z Series
E85 / E86 Z4 (03-08) > Z4 M
- BMW 3 Series E46 Convertible M3 RWD Petrol 3.2L 6cyl 252kW S54 B32 (326S4)
- BMW 3 Series E46 Coupe M3 CSL RWD Petrol 3.2L 6cyl 265kW S54 B32 (326S4)
- BMW 3 Series E46 Coupe M3 RWD Petrol 3.2L 6cyl 252kW S54 B32 (326S4)
- BMW 3 Series E46 Sedan 320 d RWD Diesel 2.0L 4cyl 110kW M47 D20 (204D4)
- BMW 3 Series E46 Sedan 330 d RWD Diesel 3.0L 6cyl 135kW M57 D30 (306D1)
- BMW 3 Series E46 Sedan 330 d RWD Diesel 3.0L 6cyl 150kW M57 D30 (306D2)
- BMW 5 Series E39 Sedan M5 RWD Petrol 4.9L 8cyl 294kW S62 B50 (508S1)
- BMW 5 Series E60 Sedan 530 d RWD Diesel 3.0L 6cyl 160kW M57 D30 (306D2)
- BMW 5 Series E60 Sedan 530 d RWD Diesel 3.0L 6cyl 170kW M57 D30 (306D3)
- BMW X3 E83 SAV 3.0 d AWD Diesel 3.0L 6cyl 150kW M57 D30 (306D2)
- BMW X3 E83 SAV 3.0 d AWD Diesel 3.0L 6cyl 160kW M57 D30 (306D3)
- BMW X5 E53 SAV 3.0 d AWD Diesel 3.0L 6cyl 135kW M57 D30 (306D1)
- BMW X5 E53 SAV 3.0 d AWD Diesel 3.0L 6cyl 160kW M57 D30 (306D2)
- BMW Z4 E85 Roadster M RWD Petrol 3.2L 6cyl 252kW S54 B32 (326S4)
- BMW Z4 E86 Coupe M RWD Petrol 3.2L 6cyl 252kW S54 B32 (326S4)
- BMW Z8 E52 Roadster 4.9 RWD Petrol 4.9L 8cyl 294kW S62 B50 (508S1)
- Land Rover Freelander L314 Softtop 2.0 TD4 4x4 AWD Diesel 2.0L 4cyl 82kW 204D3
- Land Rover Freelander L314 SUV 2.0 Td4 4x4 AWD Diesel 2.0L 4cyl 82kW 204D3
- Land Rover Range Rover L322 SUV 3.0 D 4x4 AWD Diesel 3.0L 6cyl 130kW 306D1
- Land Rover Range Rover L322 SUV 3.6 D 4x4 AWD Diesel 3.6L 8cyl 200kW 368DT
- Rover 75 RJ Sedan 2.0 CDTi FWD Diesel 2.0L 4cyl 96kW 204D2
- Rover 75 RJ Tourer 2.0 CDTi FWD Diesel 2.0L 4cyl 96kW 204D2
| Identification | |
|---|---|
| SKU | 6PU009168-111 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | 6PU009168-111 |
| Reference OEM Number | 13627796054 |
| Other OEM Numbers | 13622247878, 13622249320, 13627796054, 13627794646 |
| Related Part Numbers | DELPHI SS11034, FAE 79361, NSC100890 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.1000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.