




CAMSHAFT POSITION SENSOR FOR NISSAN 23731-6J906 Suits Exhaust / Right Hand Side Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
BRAND NEW OEM Quality CAMSHAFT POSITION SENSOR TO SUIT VARIOUS NISSAN
Package Includes:
1* CAMSHAFT POSITION SENSOR (3-PIN PLUG).Straight Plug. Suits Exhaust / Right Hand Side
OEM# 23731-5M015,3731-5M016, 23731-6J902, 23731-6J905, 23731-6J906, 23731-6J90A, 23731-6J90B
TO SUIT:
Please Note: it is a Straight Plug Sensor. Suits Exhaust / Right Hand Side
- [03/03 - 12/06] NISSAN 350Z Z33 3.5L V6 VQ35DE
- [07/02 - 12/06] NISSAN 350Z Z33 3.5L V6 VQ35DE
- [01/07 - 04/09] NISSAN 350Z Z33 3.5L V6 VQ35HR 230kW
- [01/07 - 04/07] NISSAN 350Z Z33 3.5L V6 VQ35HR 230kW
- [07/02 - 07/10] NISSAN ELGRAND E51 (GREY IMPORT) 2.5L V6 VQ25DE 134kW
- [12/03 - 12/05] NISSAN MAXIMA J31 3.5L V6 VQ35DE
- [01/06 - 05/09] NISSAN MAXIMA J31 3.5L V6 VQ35DE
- [01/05 - 12/08] NISSAN MURANO Z50 3.5L V6 VQ35DE
- [12/05 - 12/11] NISSAN NAVARA D40 (05-15) 4.0L V6 VQ40DE 198kW
- [07/05 - 12/10] NISSAN PATHFINDER R51 4.0L V6 VQ40DE 198kW
- [06/01 - 10/06] NISSAN SKYLINE V35 (GREY IMPORT) 2.5L V6 VQ25DD 158kW
- [06/03 - 10/06] NISSAN SKYLINE V35 (GREY IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE
- [06/01 - 10/06] NISSAN SKYLINE V35 (GREY IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE
- [10/01 - 09/07] NISSAN STAGEA M35 (GREY IMPORT) 2.5L V6 VQ25DET
- [10/01 - 09/07] NISSAN STAGEA M35 (GREY IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE
- [10/01 - 09/07] NISSAN STAGEA M35 (GREY IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CSCA514-237316J906 |
| Barcode # | 9341554096110 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CSCA514 |
| Reference OEM Number | 237316J906 |
| Other OEM Numbers | 237316J90B, 237316J906, 23731-6J90A |
| Related Part Numbers | 0986JG1628, CAM-075, SC268, CSCA514 |
| Trade Part Numbers | 23731-5M015,3731-5M016, 23731-6J902, 23731-6J905 |
| Product Specifics | |
| Product Type | SENSOR |
| Sensor Type | CAMSHAFT POSITION SENSOR |
| Make | Nissan |
| Connector Shape | oval |
| Supplementary Article Info | for camshaft, without cable, for crankshaft |
| Number of connectors | 3 -pin connector |
| Fitting Depth | 37.8 mm |
| Rated Voltage | 12 V |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality CAMSHAFT POSITION SENSOR TO SUIT VARIOUS NISSAN
Package Includes:
1* CAMSHAFT POSITION SENSOR (3-PIN PLUG).Straight Plug. Suits Exhaust / Right Hand Side
OEM# 23731-5M015,3731-5M016, 23731-6J902, 23731-6J905, 23731-6J906, 23731-6J90A, 23731-6J90B
TO SUIT:
Please Note: it is a Straight Plug Sensor. Suits Exhaust / Right Hand Side
- [03/03 - 12/06] NISSAN 350Z Z33 3.5L V6 VQ35DE
- [07/02 - 12/06] NISSAN 350Z Z33 3.5L V6 VQ35DE
- [01/07 - 04/09] NISSAN 350Z Z33 3.5L V6 VQ35HR 230kW
- [01/07 - 04/07] NISSAN 350Z Z33 3.5L V6 VQ35HR 230kW
- [07/02 - 07/10] NISSAN ELGRAND E51 (GREY IMPORT) 2.5L V6 VQ25DE 134kW
- [12/03 - 12/05] NISSAN MAXIMA J31 3.5L V6 VQ35DE
- [01/06 - 05/09] NISSAN MAXIMA J31 3.5L V6 VQ35DE
- [01/05 - 12/08] NISSAN MURANO Z50 3.5L V6 VQ35DE
- [12/05 - 12/11] NISSAN NAVARA D40 (05-15) 4.0L V6 VQ40DE 198kW
- [07/05 - 12/10] NISSAN PATHFINDER R51 4.0L V6 VQ40DE 198kW
- [06/01 - 10/06] NISSAN SKYLINE V35 (GREY IMPORT) 2.5L V6 VQ25DD 158kW
- [06/03 - 10/06] NISSAN SKYLINE V35 (GREY IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE
- [06/01 - 10/06] NISSAN SKYLINE V35 (GREY IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE
- [10/01 - 09/07] NISSAN STAGEA M35 (GREY IMPORT) 2.5L V6 VQ25DET
- [10/01 - 09/07] NISSAN STAGEA M35 (GREY IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE
- [10/01 - 09/07] NISSAN STAGEA M35 (GREY IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CSCA514-237316J906 |
| Barcode # | 9341554096110 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CSCA514 |
| Reference OEM Number | 237316J906 |
| Other OEM Numbers | 237316J90B, 237316J906, 23731-6J90A |
| Related Part Numbers | 0986JG1628, CAM-075, SC268, CSCA514 |
| Trade Part Numbers | 23731-5M015,3731-5M016, 23731-6J902, 23731-6J905 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.