








Mass Air Flow Sensor for BMW 3 Series 5 Series X5 Diesel
Replaces 13627787076 13622247074 0928400314
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT BMW 120d 320d 330d 530d X3 X5 Diesel Models
SUITS
OEM#
13622247074, 13627787076, 13712247002, 13627787976, 0928400527, 0928400468
- BOSCH: 0928400527
- BOSCH: 0928400314
- BOSCH: 028021808X
- Pierburg: 7.22684.09.0
- VEMO: V20-72-0005
- WAI: MAF10273T
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN D-Shaped CONNECTOR).
A mass airflow sensor measures the oxygen flowing to your engine to achieve the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps increase engine efficiency.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [05/06 - 02/07] BMW 1 E87 120d (2.0L 4cyl M47 D20 (204D4) 115kW)
- [12/04 - 09/07] BMW 3 E90 320d (2.0L 4cyl M47 D20 (204D4) 115kW)
- [09/04 - 08/07] BMW X3 E83d (2.0L 4cyl M47 D20 (204D4) 110kW)
- [10/99 - 02/05] BMW 3 E46 330d (2.9L 6cyl M57 D30 (306D1) 135kW)
- [03/03 - 02/05] BMW 3 E46 330d (3.0L 6cyl M57 D30 (306D2) 150kW)
- [09/02 - 09/05] BMW 5 E60 530d (3.0L 6cyl M57 D30 (306D2) 160kW)
- [09/05 - 03/07] BMW 5 E60 530d (3.0L 6cyl M57 D30 (306D3) 170kW)
- [02/07 - 12/09] BMW 5 E60 530d (3.0L 6cyl M57 D30 (306D3) 173kW)
- [10/03 - 09/06] BMW X5 E53d (3.0L 6cyl M57 D30 (306D2) 160kW)
- [12/06 - 09/08] BMW X5 E70d (3.0L 6cyl M57 D30 (306D3) 173kW)
| Identification | |
|---|---|
| SKU | TAF020 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | 0928400314 |
| Reference OEM Number | 13627787076 |
| Other OEM Numbers | 13622247074, 13627787076, 13712247002 |
| Related Part Numbers | TAF020, AMM1212, MAB038 |
| Trade Part Numbers | BOSCH: 0928400527, BOSCH: 0928400314 |
| Product Specifics | |
| Product Type | AIR MASS METER / MAF SENSOR |
| Type | Sensor |
| Number of pins | 5 -pin connector |
| Connector Shape | D-shaped |
| Supplementary Article Info | with integrated air temperature sensor |
| Housing Type | with housing |
| Recommended additional repairs | Air Filter |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT BMW 120d 320d 330d 530d X3 X5 Diesel Models
SUITS
OEM#
13622247074, 13627787076, 13712247002, 13627787976, 0928400527, 0928400468
- BOSCH: 0928400527
- BOSCH: 0928400314
- BOSCH: 028021808X
- Pierburg: 7.22684.09.0
- VEMO: V20-72-0005
- WAI: MAF10273T
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN D-Shaped CONNECTOR).
A mass airflow sensor measures the oxygen flowing to your engine to achieve the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps increase engine efficiency.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [05/06 - 02/07] BMW 1 E87 120d (2.0L 4cyl M47 D20 (204D4) 115kW)
- [12/04 - 09/07] BMW 3 E90 320d (2.0L 4cyl M47 D20 (204D4) 115kW)
- [09/04 - 08/07] BMW X3 E83d (2.0L 4cyl M47 D20 (204D4) 110kW)
- [10/99 - 02/05] BMW 3 E46 330d (2.9L 6cyl M57 D30 (306D1) 135kW)
- [03/03 - 02/05] BMW 3 E46 330d (3.0L 6cyl M57 D30 (306D2) 150kW)
- [09/02 - 09/05] BMW 5 E60 530d (3.0L 6cyl M57 D30 (306D2) 160kW)
- [09/05 - 03/07] BMW 5 E60 530d (3.0L 6cyl M57 D30 (306D3) 170kW)
- [02/07 - 12/09] BMW 5 E60 530d (3.0L 6cyl M57 D30 (306D3) 173kW)
- [10/03 - 09/06] BMW X5 E53d (3.0L 6cyl M57 D30 (306D2) 160kW)
- [12/06 - 09/08] BMW X5 E70d (3.0L 6cyl M57 D30 (306D3) 173kW)
| Identification | |
|---|---|
| SKU | TAF020 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | 0928400314 |
| Reference OEM Number | 13627787076 |
| Other OEM Numbers | 13622247074, 13627787076, 13712247002 |
| Related Part Numbers | TAF020, AMM1212, MAB038 |
| Trade Part Numbers | BOSCH: 0928400527, BOSCH: 0928400314 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.