





Airflow Sensor for Toyota Hilux GGN KUN VZN TGN Series 1GR 1KD 3VZ 4VZ 2TR Engines Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT TOYOTA Hilux GGN KUN VZN TGN Series (1GR 1KD 3VZ 4VZ 2TR Engines)
SUITS
OEM#
22204-22010, 22204-0J010, 22204-0D030, 22204-0C020
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR). Insert Only
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps increase engine efficiency.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [07/15 - 07/17] TOYOTA HILUX GGN120R/ GGN135R VIII 4.0L V6 1GR-FE 175kW
- [07/15 - 07/17] TOYOTA HILUX GGN125/ GGN135 VIII 4.0L V6 1GR-FE 175kW
- [08/05 - 08/15] TOYOTA HILUX GGN15 VII 4.0L V6 1GR-FE 175kW
- [02/05 - 06/15] TOYOTA HILUX GGN15R VII 4.0L V6 1GR-FE 175kW
- [08/05 - 08/15] TOYOTA HILUX GGN25 VII 4.0L V6 1GR-FE 175kW
- [02/05 - 06/15] TOYOTA HILUX GGN25R VII 4.0L V6 1GR-FE 175kW
- [08/05 - 08/06] TOYOTA HILUX KUN16 VII D 3.0L 4cyl 1KD-FTV 120kW
- [08/06 - 05/15] TOYOTA HILUX KUN16 VII D 3.0L 4cyl 1KD-FTV 126kW
- [08/06 - 06/15] TOYOTA HILUX KUN16R VII D 3.0L 4cyl 1KD-FTV 126kW
- [03/05 - 08/06] TOYOTA HILUX KUN26 VII D-4D 3.0L 4cyl 1KD-FTV 120kW
- [08/06 - 09/15] TOYOTA HILUX KUN26 VII D-4D 3.0L 4cyl 1KD-FTV 126kW
- [08/05 - 05/15] TOYOTA HILUX TGN16 VII 2.7L 4cyl 2TR-FE 118kW
- [02/05 - 06/15] TOYOTA HILUX TGN16R VII 2.7L 4cyl 2TR-FE 118kW
- [08/89 - 11/95] TOYOTA HILUX SURF VZN130 II 3.0L V6 3VZ-E 105kW
- [08/89 - 11/95] TOYOTA HILUX SURF VZN130 II i 3.0L V6 3VZ-E 112kW
- [11/95 - 10/02] TOYOTA HILUX SURF VZN185 III 3.4L V6 5VZ-FE 132kW
- [11/95 - 07/00] TOYOTA HILUX SURF VZN185 III 3.4L V6 5VZ-FE 136kW
- [08/01 - 07/05] TOYOTA HILUX VZN167/ VZN172 VI 3.4L V6 5VZ-FE 131kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | AMM9120-Hilux |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | DMA-0108 |
| Reference OEM Number | 22204-22010 |
| Other OEM Numbers | 22204-22010, 22204-0J010, 22204-0D030, 22204-0C020 |
| Related Part Numbers | AMM9120, AF10135, AMZL01N |
| Trade Part Numbers | WALKER: 245-1095, DENSO: DMA-0108, NTY: EPP-TY-000 |
| Product Specifics | |
| Product Type | AIR MASS METER / MAF SENSOR |
| Type | Sensor |
| Number of pins | 5 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Supplementary Article Info | with integrated air temperature sensor, without suction pipe |
| Rated Voltage | 12 V |
| Housing Colour | Black |
| Operating Mode | Electric |
| Housing Type | without housing, Insert Only |
| Recommended additional repairs | change Air Filter |
| Mounting Type | Bolted |
| Plug Type | Male |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT TOYOTA Hilux GGN KUN VZN TGN Series (1GR 1KD 3VZ 4VZ 2TR Engines)
SUITS
OEM#
22204-22010, 22204-0J010, 22204-0D030, 22204-0C020
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR). Insert Only
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps increase engine efficiency.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [07/15 - 07/17] TOYOTA HILUX GGN120R/ GGN135R VIII 4.0L V6 1GR-FE 175kW
- [07/15 - 07/17] TOYOTA HILUX GGN125/ GGN135 VIII 4.0L V6 1GR-FE 175kW
- [08/05 - 08/15] TOYOTA HILUX GGN15 VII 4.0L V6 1GR-FE 175kW
- [02/05 - 06/15] TOYOTA HILUX GGN15R VII 4.0L V6 1GR-FE 175kW
- [08/05 - 08/15] TOYOTA HILUX GGN25 VII 4.0L V6 1GR-FE 175kW
- [02/05 - 06/15] TOYOTA HILUX GGN25R VII 4.0L V6 1GR-FE 175kW
- [08/05 - 08/06] TOYOTA HILUX KUN16 VII D 3.0L 4cyl 1KD-FTV 120kW
- [08/06 - 05/15] TOYOTA HILUX KUN16 VII D 3.0L 4cyl 1KD-FTV 126kW
- [08/06 - 06/15] TOYOTA HILUX KUN16R VII D 3.0L 4cyl 1KD-FTV 126kW
- [03/05 - 08/06] TOYOTA HILUX KUN26 VII D-4D 3.0L 4cyl 1KD-FTV 120kW
- [08/06 - 09/15] TOYOTA HILUX KUN26 VII D-4D 3.0L 4cyl 1KD-FTV 126kW
- [08/05 - 05/15] TOYOTA HILUX TGN16 VII 2.7L 4cyl 2TR-FE 118kW
- [02/05 - 06/15] TOYOTA HILUX TGN16R VII 2.7L 4cyl 2TR-FE 118kW
- [08/89 - 11/95] TOYOTA HILUX SURF VZN130 II 3.0L V6 3VZ-E 105kW
- [08/89 - 11/95] TOYOTA HILUX SURF VZN130 II i 3.0L V6 3VZ-E 112kW
- [11/95 - 10/02] TOYOTA HILUX SURF VZN185 III 3.4L V6 5VZ-FE 132kW
- [11/95 - 07/00] TOYOTA HILUX SURF VZN185 III 3.4L V6 5VZ-FE 136kW
- [08/01 - 07/05] TOYOTA HILUX VZN167/ VZN172 VI 3.4L V6 5VZ-FE 131kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | AMM9120-Hilux |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | DMA-0108 |
| Reference OEM Number | 22204-22010 |
| Other OEM Numbers | 22204-22010, 22204-0J010, 22204-0D030, 22204-0C020 |
| Related Part Numbers | AMM9120, AF10135, AMZL01N |
| Trade Part Numbers | WALKER: 245-1095, DENSO: DMA-0108, NTY: EPP-TY-000 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.