








Crankshaft Angle Sensor for Holden Commodore VZ Statesman WL V6 Alloytec LY7 Engine Code
Holden Commodore VZ Statesman WL V6 Alloytec CAS-133
Aftermarket OEM Replacement crankshaft position sensor for the Holden VZ Commodore and WL Statesman with the 3.6L V6 Alloytec engine (2004–2007). Direct fit replacement for OEM part number 12582652.
TO SUIT:
HOLDEN 3.6L V6 ALLOYTEC LE0 / LW2 / LY7 MOTOR
- [2004–2007] HOLDEN COMMODORE VZ (BERLINA / CALAIS)
- [2004–2007] HOLDEN VZ UTE / SV6 / WAGON
- [2004–2007] HOLDEN STATESMAN / CAPRICE WL
OEM PART NUMBERS:
12566848, 12582652, 6235709
PACKAGE INCLUDES:
1 x OEM Quality Crankshaft Position Sensor (2-pin plug)
ABOUT THIS SENSOR:
The crankshaft position sensor monitors crankshaft position and rotational speed, sending this data to the ECU to calculate ignition timing and fuel delivery. Many engines will not start or run correctly without an accurate signal from this sensor.
COMMON SYMPTOMS OF A FAILING SENSOR:
- Difficulty starting or engine won't start
- Intermittent stalling while driving
- Check Engine light illuminated
- Uneven or hesitant acceleration
- Engine misfires or vibrates
- Rough idle
- Increased fuel consumption
Note: Please verify fitment using the OEM part number before ordering. Refer to product images for connector and physical confirmation.
HOLDEN ADVENTRA VZ
- [02/06 - 07/06] HOLDEN ADVENTRA VZ i V6 (3.6L V6 H7 / LY7 DOHC 24v 188kW)
- [03/05 - 01/06] HOLDEN ADVENTRA VZ i V6 (3.6L V6 H7 / LY7 DOHC 24v 190kW)
- [05/06 - 07/09] HOLDEN ADVENTRA VZ i V6 (3.6L V6 H7 / LY7 DOHC 24v 195kW)
HOLDEN CALAIS VZ / CAPRICE WL
- [09/04 - 06/06] HOLDEN CALAIS VZ i V6 (3.6L V6 HV DOHC 24v 190kW)
- [08/04 - 07/06] HOLDEN CAPRICE WL i V6 (3.6L V6 H7 / LY7 DOHC 24v 190kW)
HOLDEN COLORADO / RODEO
- [03/08 - 06/12] HOLDEN COLORADO TFR27 i V6 (3.6L V6 LCA (H9) DOHC 24v 157kW)
- [03/08 - 06/12] HOLDEN COLORADO TFS27 i V6 (3.6L V6 LCA (H9) DOHC 24v 157kW)
- [01/06 - 06/08] HOLDEN RODEO TFR27 i (3.6L V6 LCA (H9) DOHC 24v 157kW)
- [01/06 - 06/08] HOLDEN RODEO TFS27 i (3.6L V6 LCA (H9) DOHC 24v 157kW)
HOLDEN COMMODORE VZ
- [09/04 - 08/07] HOLDEN COMMODORE VZ i V6 (3.6L V6 H7 / LY7 DOHC 24v 190kW)
- [09/04 - 06/06] HOLDEN COMMODORE VZ i V6 (3.6L V6 HB / LE0 DOHC 24v 175kW)
- [09/04 - 07/06] HOLDEN COMMODORE VZ i V6 (3.6L V6 HB / LE0 DOHC 24v 175kW)
- [09/04 - 07/07] HOLDEN COMMODORE VZ i V6 (3.6L V6 HB / LE0 DOHC 24v 175kW)
- [02/06 - 08/07] HOLDEN COMMODORE VZ i V6 (3.6L V6 LY7 DOHC 24v 190kW)
- [08/05 - 06/06] HOLDEN COMMODORE VZ i V6 Dual Fuel LPG (3.6L V6 HN / LE0 / LW2(218CUV6) DOHC 24v 175kW)
- [09/04 - 07/06] HOLDEN COMMODORE VZ i V6 Dual Fuel LPG (3.6L V6 HN / LE0 / LW2(218CUV6) DOHC 24v 175kW)
- [09/04 - 07/07] HOLDEN COMMODORE VZ i V6 Dual Fuel LPG (3.6L V6 HN / LE0 / LW2(218CUV6) DOHC 24v 175kW)
- [09/04 - 06/06] HOLDEN COMMODORE VZ i V6 SV6 (3.6L V6 H7 / LY7 DOHC 24v 190kW)
HOLDEN CREWMAN VZ / ONE TONNER
- [08/04 - 09/06] HOLDEN CREWMAN VZ i V6 (3.6L V6 HB / LE0 DOHC 24v 175kW)
- [11/05 - 12/07] HOLDEN CREWMAN VZ i V6 (3.6L V6 HB / LE0 DOHC 24v 175kW)
- [09/06 - 12/07] HOLDEN CREWMAN VZ i V6 (3.6L V6 HB / LE0 DOHC 24v 180kW)
- [11/04 - 12/05] HOLDEN ONE TONNER VZ i V6 (3.6L V6 HB / LE0 DOHC 24v 175kW)
HOLDEN STATESMAN WL
- [08/04 - 07/06] HOLDEN STATESMAN WL VVT (3.6L V6 H7 / LY7 DOHC 24v 190kW)
SAAB 9-3
- [03/05 - 02/15] SAAB 9-3 D75 / D79 / E79 / YS3F Turbo V6 (2.8L V6 LP9 DOHC 24v Turbo 184kW)
- [12/07 - 02/15] SAAB 9-3 D75 / D79 / E79 / YS3F Turbo V6 (2.8L V6 B284L DOHC 24v Intercooled Twin Turbo 188kW)
- [05/08 - 12/11] SAAB 9-3 D75 / D79 / E79 / YS3F Turbo V6 (2.8L V6 B284R DOHC 24v Turbo 206kW)
- [03/05 - 02/15] SAAB 9-3 E50 Turbo V6 (2.8L V6 LP9 DOHC 24v Turbo 184kW)
- [12/07 - 02/15] SAAB 9-3 E50 Turbo V6 (2.8L V6 B284L DOHC 24v Intercooled Twin Turbo 188kW)
- [05/08 - 12/11] SAAB 9-3 E50 Turbo V6 (2.8L V6 B284R DOHC 24v Turbo 206kW)
- [02/06 - 02/15] SAAB 9-3 YS3F Turbo V6 (2.8L V6 LP9 DOHC 24v Turbo 184kW)
- [12/07 - 02/15] SAAB 9-3 YS3F Turbo V6 (2.8L V6 B284L DOHC 24v Intercooled Twin Turbo 188kW)
| Identification | |
|---|---|
| SKU | 0261210247 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAS-133 |
| Reference OEM Number | 12582652 |
| Other OEM Numbers | 12566848, 12582652, 0261210247 |
| Related Part Numbers | CAS-133, SC221, TCAS191 |
| Trade Part Numbers | BOSCH: 0261210247, ACDelco: 213-1632 |
| Product Specifics | |
| Product Type | SENSOR |
| Sensor Type | CRANKSHAFT POSITION SENSOR |
| Type | Sensor |
| Features | Direct Fit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Fitting Position | Crankcase-Rear |
| Number of pins | 2 -pin connector |
| Connector Shape | oval |
| Supplementary Article Info | without cable, with screw |
| Fitting Depth | 38 mm |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.160 m |
| Shipping Height | 0.030 m |
| Shipping Length | 0.230 m |
| Other Details | |
| Note | Verify fitment using the OEM part number before ordering. |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.