




Oil Pressue Switch for kia Carnival VQ YP Grand Carnival VQ G6EA D4HB G6DA G6DC Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
BRAND NEW *GENUINE OEM* ENGINE OIL PRESSURE SWITCH (Warning Light) TO SUIT Kia Carnival VQ YP Grand Carnival VQ G6EA D4HB G6DA G6DC
TO SUIT:
OEM#
10106210, 94750-37000, 94750-37100
PACKAGE INCLUDES:
1 X *GENUINE OEM* ENGINE OIL PRESSURE SWITCH (1-PIN PLUG).
An Oil Pressure Switch or Sensor is designed to assess the integrity of an engine’s lubrication system. The switch responds to changes in engine oil pressure, and any fault is displayed via the illumination of the oil pressure light in the dash.
A faulty oil pressure switch/sensor can lead to low oil levels, which can be very problematic for your engine.
- [01/06 - 12/11] KIA CARNIVAL VQ 2.7L V6 G6EA 138kW
- [01/06 - 12/10] KIA CARNIVAL VQ 2.7L V6 G6EA 138kW
- [01/14 - 12/18] KIA CARNIVAL YP 2.2L 4cyl D4HB 147kW
- [01/18 - 12/20] KIA CARNIVAL YP 2.2L 4cyl D4HB 147kW
- [01/14 - 12/18] KIA CARNIVAL YP 3.3L V6 G6DH 206kW
- [01/11 - 12/14] KIA GRAND CARNIVAL VQ 2.2L 4cyl D4HB 145kW
- [01/09 - 12/11] KIA GRAND CARNIVAL VQ 2.9L 4cyl J3 Euro4
- [01/10 - 12/14] KIA GRAND CARNIVAL VQ 3.5L V6 G6DC
- [01/05 - 12/10] KIA GRAND CARNIVAL VQ 3.8L V6 G6DA 184kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | 9475037000-carnival |
| Brand | OEM |
| Part Numbers | |
| Part Number | 94750-37000 |
| Reference OEM Number | 94750-37000 |
| Other OEM Numbers | 10106210, 94750-37000, 94750-37100 |
| Related Part Numbers | CPS88, OS0030 |
| Trade Part Numbers | VEMO: V52-73-0002-1, WALKER: 256-1059 |
| Product Specifics | |
| Product Type | SENSOR |
| Sensor Type | Oil Pressure Switch Sensor |
| Thread Size | 1/8" BSPT |
| Spanner Size | 24 mm |
| Number of pins | 1 -pin connector |
| Connector Shape | Round |
| Housing Colour | Black |
| Pressure Range | 0.3 bar |
| Shipping & Dimensions | |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW *GENUINE OEM* ENGINE OIL PRESSURE SWITCH (Warning Light) TO SUIT Kia Carnival VQ YP Grand Carnival VQ G6EA D4HB G6DA G6DC
TO SUIT:
OEM#
10106210, 94750-37000, 94750-37100
PACKAGE INCLUDES:
1 X *GENUINE OEM* ENGINE OIL PRESSURE SWITCH (1-PIN PLUG).
An Oil Pressure Switch or Sensor is designed to assess the integrity of an engine’s lubrication system. The switch responds to changes in engine oil pressure, and any fault is displayed via the illumination of the oil pressure light in the dash.
A faulty oil pressure switch/sensor can lead to low oil levels, which can be very problematic for your engine.
- [01/06 - 12/11] KIA CARNIVAL VQ 2.7L V6 G6EA 138kW
- [01/06 - 12/10] KIA CARNIVAL VQ 2.7L V6 G6EA 138kW
- [01/14 - 12/18] KIA CARNIVAL YP 2.2L 4cyl D4HB 147kW
- [01/18 - 12/20] KIA CARNIVAL YP 2.2L 4cyl D4HB 147kW
- [01/14 - 12/18] KIA CARNIVAL YP 3.3L V6 G6DH 206kW
- [01/11 - 12/14] KIA GRAND CARNIVAL VQ 2.2L 4cyl D4HB 145kW
- [01/09 - 12/11] KIA GRAND CARNIVAL VQ 2.9L 4cyl J3 Euro4
- [01/10 - 12/14] KIA GRAND CARNIVAL VQ 3.5L V6 G6DC
- [01/05 - 12/10] KIA GRAND CARNIVAL VQ 3.8L V6 G6DA 184kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | 9475037000-carnival |
| Brand | OEM |
| Part Numbers | |
| Part Number | 94750-37000 |
| Reference OEM Number | 94750-37000 |
| Other OEM Numbers | 10106210, 94750-37000, 94750-37100 |
| Related Part Numbers | CPS88, OS0030 |
| Trade Part Numbers | VEMO: V52-73-0002-1, WALKER: 256-1059 |
| Shipping & Dimensions | |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.