





*OEM QUALITY* Mass Airflow Sensor for Audi A4 A5 A6 Q3 Q5 Volkswagen GOLD AMAROK Skoda OCTAVIA Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT Porsche 958 Cayenne 4.2L DIESEL 2011-18
SUITS
OEM#
AFH6037, 95860612510, 2910000438200, 2505079
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility, so you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAF138-Porsche |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF138 |
| Reference OEM Number | 95860612510 |
| Other OEM Numbers | 95860612510 |
| Related Part Numbers | AM6037N |
| Trade Part Numbers | NTY: EPP-AU-015, VEMO: V10-72-0872 |
| Product Specifics | |
| Product Type | AIR MASS METER / MAF SENSOR |
| Fitting Position | Air Filter Housing |
| Number of pins | 5 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Supplementary Article Info | without seal ring |
| Housing Colour | Black |
| Recommended additional repairs | change Air Filter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT Porsche 958 Cayenne 4.2L DIESEL 2011-18
SUITS
OEM#
AFH6037, 95860612510, 2910000438200, 2505079
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR).
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility, so you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAF138-Porsche |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF138 |
| Reference OEM Number | 95860612510 |
| Other OEM Numbers | 95860612510 |
| Related Part Numbers | AM6037N |
| Trade Part Numbers | NTY: EPP-AU-015, VEMO: V10-72-0872 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.