






*OEM Quality* Airflow Sensor for BMW E90 E91 E92 E93 320i 323i 325i 330i n52 n53 2004-12
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT BMW E90 E91 E92 E93 320i 323i 325i 330i n52 n53 2004-12
SUITS
OEM#
7520519, 13627520519, 5WK97502
- CONTINENTAL/VDO: 5WK97502Z
- HELLA: 8ET 009 142-641
- NTY: EPP-BM-015
- PIERBURG: 7.07759.71.0
- VEMO: V20-72-5141
- WALKER PRODUCTS: 245-1188
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR). 5 Pin - Sensor Only. Without Housing. With Integrated Air Temperature Sensor.
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [12/04 - 08/07] BMW 3 E90 320i 2.0L 4cyl N46 B20 B 110kW
- [09/05 - 02/07] BMW 3 E90 323i 2.5L 6cyl N52 B25 A / N52 B25 B / N52 B25 BF / N52 B25 BE 130kW
- [03/07 - 12/11] BMW 3 E90 323i 2.5L 6cyl N52 B25 A / N52 B25 BF 140kW
- [12/04 - 12/11] BMW 3 E90 325i 2.5L 6cyl N52 B25 A / N52 B25 B / N52 B25 BF 160kW
- [12/04 - 10/11] BMW 3 E90 330i 3.0L 6cyl N52 B30 BF / N52 B30 A 190kW
- [04/06 - 06/07] BMW 3 E91 323i 2.5L 6cyl N52 B25 A 130kW
- [09/06 - 12/12] BMW 3 E91 323i 2.5L 6cyl N52 B25 A 140kW
- [12/04 - 08/08] BMW 3 E91 325i 2.5L 6cyl N52 B25 A 160kW
- [08/05 - 08/07] BMW 3 E91 330i 3.0L 6cyl N52 B30 A 190kW
- [04/06 - 02/12] BMW 3 E92 323i 2.5L 6cyl N52 B25 AE / N52 B25 BE 140kW
- [06/06 - 02/10] BMW 3 E92 325i 2.5L 6cyl N52 B25 A / N52 B25 AF / N52 B25 BF 160kW
- [12/06 - 02/10] BMW 3 E93 325i 2.5L 6cyl N52 B25 A 160kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | AM97502NG-Series3 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | AM97502NG |
| Reference OEM Number | 13627520519 |
| Other OEM Numbers | 7520519, 13627520519, 5WK97502 |
| Related Part Numbers | 5WK97502Z, AF10446, AM97502N, TAF022, MAS0286 |
| Trade Part Numbers | NTY: EPP-BM-015, VEMO: V20-72-5141, WALKER: 245-1188 |
| Product Specifics | |
| Product Type | AIR MASS METER / MAF SENSOR |
| Number of pins | 5 -pin connector |
| Connector Shape | oval |
| Supplementary Article Info | with integrated air temperature sensor |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Housing Type | without housing |
| Recommended additional repairs | change Air Filter |
| Mounting Type | Bolted |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT BMW E90 E91 E92 E93 320i 323i 325i 330i n52 n53 2004-12
SUITS
OEM#
7520519, 13627520519, 5WK97502
- CONTINENTAL/VDO: 5WK97502Z
- HELLA: 8ET 009 142-641
- NTY: EPP-BM-015
- PIERBURG: 7.07759.71.0
- VEMO: V20-72-5141
- WALKER PRODUCTS: 245-1188
PACKAGE INCLUDES:
1 X OEM Quality MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR). 5 Pin - Sensor Only. Without Housing. With Integrated Air Temperature Sensor.
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
- [12/04 - 08/07] BMW 3 E90 320i 2.0L 4cyl N46 B20 B 110kW
- [09/05 - 02/07] BMW 3 E90 323i 2.5L 6cyl N52 B25 A / N52 B25 B / N52 B25 BF / N52 B25 BE 130kW
- [03/07 - 12/11] BMW 3 E90 323i 2.5L 6cyl N52 B25 A / N52 B25 BF 140kW
- [12/04 - 12/11] BMW 3 E90 325i 2.5L 6cyl N52 B25 A / N52 B25 B / N52 B25 BF 160kW
- [12/04 - 10/11] BMW 3 E90 330i 3.0L 6cyl N52 B30 BF / N52 B30 A 190kW
- [04/06 - 06/07] BMW 3 E91 323i 2.5L 6cyl N52 B25 A 130kW
- [09/06 - 12/12] BMW 3 E91 323i 2.5L 6cyl N52 B25 A 140kW
- [12/04 - 08/08] BMW 3 E91 325i 2.5L 6cyl N52 B25 A 160kW
- [08/05 - 08/07] BMW 3 E91 330i 3.0L 6cyl N52 B30 A 190kW
- [04/06 - 02/12] BMW 3 E92 323i 2.5L 6cyl N52 B25 AE / N52 B25 BE 140kW
- [06/06 - 02/10] BMW 3 E92 325i 2.5L 6cyl N52 B25 A / N52 B25 AF / N52 B25 BF 160kW
- [12/06 - 02/10] BMW 3 E93 325i 2.5L 6cyl N52 B25 A 160kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | AM97502NG-Series3 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | AM97502NG |
| Reference OEM Number | 13627520519 |
| Other OEM Numbers | 7520519, 13627520519, 5WK97502 |
| Related Part Numbers | 5WK97502Z, AF10446, AM97502N, TAF022, MAS0286 |
| Trade Part Numbers | NTY: EPP-BM-015, VEMO: V20-72-5141, WALKER: 245-1188 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.