


*OEM QUALITY* Intake Air Temperature Sensor 13627792203 for BMW DIESEL M47 M57 M67 N47 N57 S65 Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
BRAND NEW OEM Quality INTAKE AIR TEMPERATURE SENSOR TO SUIT BMW DIESEL M47 M57 M67 N47 N57 S65 Engines
OEM# 13627792203, 7792203
Package Includes:
1* INTAKE AIR TEMPERATURE SENSOR (2 PIN PLUG).
Intake Air Temperature is a significant component for the installation of an MAF-less air intake setup. This sensor monitors the temperature of the air entering the engine, which helps the engine's computer (PCM) maintain the balance of air/fuel mixture for optimal engine performance. A faulty sensor can decrease the life of the engine and reduce the efficiency of fuel consumption.
TO SUIT:
BMW DIESEL M47 M57 M67 N47 N57 S65 Engines
118d, 120d,123d ,320d ,330d 520d, 530d,535d ,730d ,
M3 ,
sDrive 18d ,sDrive 20d,
xDrive 20d ,xDrive 23d ,xDrive 30d, xDrive 35d
- [01/09 - 12/11] BMW 118d E87 2.0L 4cyl N47 D20 C 105kW
- [01/09 - 12/13] BMW 123d E82 2.0L 4cyl N47 D20 D 150kW
- [01/08 - 12/10] BMW 320d E90 2.0L 4cyl N47 D20 C 130kW
- [01/10 - 12/11] BMW 320d E90 2.0L 4cyl N47 D20 C 135kW
- [01/09 - 12/10] BMW 320d E91 2.0L 4cyl N47 D20 C 130kW
- [01/10 - 12/12] BMW 320d E91 2.0L 4cyl N47 D20 C 135kW
- [01/07 - 12/09] BMW 520d E60 2.0L 4cyl N47 D20 A 125kW
- [01/09 - 12/10] BMW 520d E60 2.0L 4cyl N47 D20 C 130kW
- [01/10 - 12/12] BMW 530d F07 3.0L 6cyl N57 D30 A 180kW
- [01/12 - 12/17] BMW 530d F07 3.0L 6cyl N57 D30 A 190kW
- [01/10 - 12/12] BMW X1 E84 XDRIVE 23d 2.0L 4cyl N47 D20 D 150kW
- [01/07 - 12/08] BMW X3 E83 2.0d 2.0L 4cyl N47 D20 A 125kW
- [01/08 - 12/10] BMW X3 E83 XDRIVE 20d 2.0L 4cyl N47 D20 C 130kW
- [01/05 - 12/10] BMW X3 E83 XDRIVE 30d/3.0d 3.0L 6cyl M57 D30 TU 160kW
- [01/07 - 12/08] BMW X5 E70 3.0d 3.0L 6cyl M57 D30 TU 160kW
- [01/08 - 12/10] BMW X5 E70 XDRIVE 30d 3.0L 6cyl M57 D30 TU2 173kW
SUITS BELOW BMW ENGINES
- BMW - M47 D20 (204D4)
- BMW - M57 D25 (256D2)
- BMW - M57 D30 (306D2)
- BMW - M57 D30 (306D3)
- BMW - M57 D30 (306D4)
- BMW - M57 D30 (306D5)
- BMW - M67 D44 (448D1)
- BMW - N47 D20 A
- BMW - N47 D20 B
- BMW - N47 D20 C
- BMW - N47 D20 D
- BMW - N57 D30 A
- BMW - N57 D30 B
- BMW - S65 B40 A
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAT045 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAT045 |
| Reference OEM Number | 13627792203 |
| Other OEM Numbers | 13627792203, 7792203 |
| Related Part Numbers | ECT-BM-001, V20-72-5161 |
| Trade Part Numbers | TS10517, 6PT009109-351 |
| Product Specifics | |
| Product Type | SENSOR |
| Sensor Type | Intake Air Temperature Sensor |
| Fitting Position | Located On Intercooler pipe |
| Number of pins | 2 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Housing Colour | Black |
| Mounting Type | Pressed |
| Housing Diameter | 12 mm |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.1000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality INTAKE AIR TEMPERATURE SENSOR TO SUIT BMW DIESEL M47 M57 M67 N47 N57 S65 Engines
OEM# 13627792203, 7792203
Package Includes:
1* INTAKE AIR TEMPERATURE SENSOR (2 PIN PLUG).
Intake Air Temperature is a significant component for the installation of an MAF-less air intake setup. This sensor monitors the temperature of the air entering the engine, which helps the engine's computer (PCM) maintain the balance of air/fuel mixture for optimal engine performance. A faulty sensor can decrease the life of the engine and reduce the efficiency of fuel consumption.
TO SUIT:
BMW DIESEL M47 M57 M67 N47 N57 S65 Engines
118d, 120d,123d ,320d ,330d 520d, 530d,535d ,730d ,
M3 ,
sDrive 18d ,sDrive 20d,
xDrive 20d ,xDrive 23d ,xDrive 30d, xDrive 35d
- [01/09 - 12/11] BMW 118d E87 2.0L 4cyl N47 D20 C 105kW
- [01/09 - 12/13] BMW 123d E82 2.0L 4cyl N47 D20 D 150kW
- [01/08 - 12/10] BMW 320d E90 2.0L 4cyl N47 D20 C 130kW
- [01/10 - 12/11] BMW 320d E90 2.0L 4cyl N47 D20 C 135kW
- [01/09 - 12/10] BMW 320d E91 2.0L 4cyl N47 D20 C 130kW
- [01/10 - 12/12] BMW 320d E91 2.0L 4cyl N47 D20 C 135kW
- [01/07 - 12/09] BMW 520d E60 2.0L 4cyl N47 D20 A 125kW
- [01/09 - 12/10] BMW 520d E60 2.0L 4cyl N47 D20 C 130kW
- [01/10 - 12/12] BMW 530d F07 3.0L 6cyl N57 D30 A 180kW
- [01/12 - 12/17] BMW 530d F07 3.0L 6cyl N57 D30 A 190kW
- [01/10 - 12/12] BMW X1 E84 XDRIVE 23d 2.0L 4cyl N47 D20 D 150kW
- [01/07 - 12/08] BMW X3 E83 2.0d 2.0L 4cyl N47 D20 A 125kW
- [01/08 - 12/10] BMW X3 E83 XDRIVE 20d 2.0L 4cyl N47 D20 C 130kW
- [01/05 - 12/10] BMW X3 E83 XDRIVE 30d/3.0d 3.0L 6cyl M57 D30 TU 160kW
- [01/07 - 12/08] BMW X5 E70 3.0d 3.0L 6cyl M57 D30 TU 160kW
- [01/08 - 12/10] BMW X5 E70 XDRIVE 30d 3.0L 6cyl M57 D30 TU2 173kW
SUITS BELOW BMW ENGINES
- BMW - M47 D20 (204D4)
- BMW - M57 D25 (256D2)
- BMW - M57 D30 (306D2)
- BMW - M57 D30 (306D3)
- BMW - M57 D30 (306D4)
- BMW - M57 D30 (306D5)
- BMW - M67 D44 (448D1)
- BMW - N47 D20 A
- BMW - N47 D20 B
- BMW - N47 D20 C
- BMW - N47 D20 D
- BMW - N57 D30 A
- BMW - N57 D30 B
- BMW - S65 B40 A
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAT045 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAT045 |
| Reference OEM Number | 13627792203 |
| Other OEM Numbers | 13627792203, 7792203 |
| Related Part Numbers | ECT-BM-001, V20-72-5161 |
| Trade Part Numbers | TS10517, 6PT009109-351 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.1000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.