



*OEM Quality* Camshaft Sensor 23731-AL61A For Nissan VQ35 VQ30 VQ25 VQ40 Engines Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
BRAND NEW OEM Quality CAMSHAFT POSITION SENSOR TO SUIT Nissan VQ35 VQ30 VQ25 VQ40 Engines
OEM#
23731-4M500, 23731-4M505, 23731-AL61A
Package Includes:
1* CAMSHAFT POSITION SENSOR (3-PIN PLUG). Fitting Position: Left Hand Side - Angled
- [06/01 - 10/06] NISSAN SKYLINE V35 (JDM IMPORT) 2.5L V6 VQ25DD 158kW Note: Suits Left Hand Side
- [07/02 - 07/10] NISSAN ELGRAND E51 (JDM IMPORT) 2.5L V6 VQ25DE 134kW Note: Suits Left Hand Side
- [07/02 - 07/10] NISSAN ELGRAND E51 (JDM IMPORT) 2.5L V6 VQ25DE 134kW Note:
- [10/01 - 09/07] NISSAN STAGEA M35 (JDM IMPORT) 2.5L V6 VQ25DET Note: Left Hand Side
- [10/01 - 09/07] NISSAN STAGEA M35 (JDM IMPORT) 3.0L V6 VQ30DD Note: Suits Right Hand Side
- [01/03 - 10/06] NISSAN SKYLINE V35 (JDM IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE Note: 01/03 ON Suits Left Hand Side
- [06/01 - 10/06] NISSAN SKYLINE V35 (JDM IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE Note: Angle Sensor
- [12/03 - 12/05] NISSAN MAXIMA J31 3.5L V6 VQ35DE Note: Confirm With Image / Sample
- [01/06 - 05/09] NISSAN MAXIMA J31 3.5L V6 VQ35DE Note: Confirm With Image / Sample
- [01/05 - 12/08] NISSAN MURANO Z50 3.5L V6 VQ35DE Note: Confirm With Image / Sample
- [07/02 - 12/06] NISSAN 350Z Z33 3.5L V6 VQ35DE Note: Left Hand Side - Angled
- [06/09 - 09/14] NISSAN MAXIMA J32 3.5L V6 VQ35DE Note: Left Hand Side - Angled
- [01/09 - 12/15] NISSAN MURANO Z51 3.5L V6 VQ35DE Note: Left Hand Side - Angled
- [10/01 - 09/07] NISSAN STAGEA M35 (JDM IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE Note: Suits Left Hand Side
- [01/07 - 04/09] NISSAN 350Z Z33 3.5L V6 VQ35HR 230kW Note: Left Hand Side - Angled
- [12/05 - 12/11] NISSAN NAVARA D40 (05-15) 4.0L V6 VQ40DE 198kW Note: Confirm With Image / Sample
- [07/05 - 12/10] NISSAN PATHFINDER R51 4.0L V6 VQ40DE 198kW Note: Confirm With Image / Sample
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CSCA524-3 |
| Barcode # | 8435050639740 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CSCA524 |
| Reference OEM Number | 23731-4M506 |
| Other OEM Numbers | 23731-4M50B, 23731-AL61A, 23731-4M500 |
| Related Part Numbers | CSCA524, SC269, CAM-076M, SS10817 |
| Product Specifics | |
| Sensor Type | CAMSHAFT POSITION SENSOR |
| Fitting Position | Left Hand Side - Angled |
| Number of pins | 3 -pin connector |
| Connector Shape | oval |
| Supplementary Article Info | without cable |
| Fitting Depth | 37.8 mm |
| Voltage | 12 V |
| Housing Colour | Black |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW OEM Quality CAMSHAFT POSITION SENSOR TO SUIT Nissan VQ35 VQ30 VQ25 VQ40 Engines
OEM#
23731-4M500, 23731-4M505, 23731-AL61A
Package Includes:
1* CAMSHAFT POSITION SENSOR (3-PIN PLUG). Fitting Position: Left Hand Side - Angled
- [06/01 - 10/06] NISSAN SKYLINE V35 (JDM IMPORT) 2.5L V6 VQ25DD 158kW Note: Suits Left Hand Side
- [07/02 - 07/10] NISSAN ELGRAND E51 (JDM IMPORT) 2.5L V6 VQ25DE 134kW Note: Suits Left Hand Side
- [07/02 - 07/10] NISSAN ELGRAND E51 (JDM IMPORT) 2.5L V6 VQ25DE 134kW Note:
- [10/01 - 09/07] NISSAN STAGEA M35 (JDM IMPORT) 2.5L V6 VQ25DET Note: Left Hand Side
- [10/01 - 09/07] NISSAN STAGEA M35 (JDM IMPORT) 3.0L V6 VQ30DD Note: Suits Right Hand Side
- [01/03 - 10/06] NISSAN SKYLINE V35 (JDM IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE Note: 01/03 ON Suits Left Hand Side
- [06/01 - 10/06] NISSAN SKYLINE V35 (JDM IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE Note: Angle Sensor
- [12/03 - 12/05] NISSAN MAXIMA J31 3.5L V6 VQ35DE Note: Confirm With Image / Sample
- [01/06 - 05/09] NISSAN MAXIMA J31 3.5L V6 VQ35DE Note: Confirm With Image / Sample
- [01/05 - 12/08] NISSAN MURANO Z50 3.5L V6 VQ35DE Note: Confirm With Image / Sample
- [07/02 - 12/06] NISSAN 350Z Z33 3.5L V6 VQ35DE Note: Left Hand Side - Angled
- [06/09 - 09/14] NISSAN MAXIMA J32 3.5L V6 VQ35DE Note: Left Hand Side - Angled
- [01/09 - 12/15] NISSAN MURANO Z51 3.5L V6 VQ35DE Note: Left Hand Side - Angled
- [10/01 - 09/07] NISSAN STAGEA M35 (JDM IMPORT) 3.5L V6 VQ35DE Note: Suits Left Hand Side
- [01/07 - 04/09] NISSAN 350Z Z33 3.5L V6 VQ35HR 230kW Note: Left Hand Side - Angled
- [12/05 - 12/11] NISSAN NAVARA D40 (05-15) 4.0L V6 VQ40DE 198kW Note: Confirm With Image / Sample
- [07/05 - 12/10] NISSAN PATHFINDER R51 4.0L V6 VQ40DE 198kW Note: Confirm With Image / Sample
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CSCA524-3 |
| Barcode # | 8435050639740 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CSCA524 |
| Reference OEM Number | 23731-4M506 |
| Other OEM Numbers | 23731-4M50B, 23731-AL61A, 23731-4M500 |
| Related Part Numbers | CSCA524, SC269, CAM-076M, SS10817 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.