




Mass Air Flow Sensor suitable for Mitsubishi Triton and Pajero Diesel Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
Restore Engine Power 5 Pin Replaces MR547077
BRAND NEW *OEM QUALITY* MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT Mitsubishi Triton Pajero Challenger 4D56 and 4M41 Diesel Engines
IMPORTANT FITMENT CHECK
Please check your original Mass Air Flow (MAF) sensor features the 5-pin connector before ordering. A failing MAF sensor will cause your 4WD to experience poor fuel economy sluggish acceleration or trigger a Check Engine Light.
Ships Daily from our Cranbourne VIC Warehouse. Unsure about fitment? Contact Our expert team.
COMPATIBLE VEHICLES
- Mitsubishi Triton ML MN (2006-2015) 2.5L 4D56 Diesel
- Mitsubishi Pajero NS NT NW NX (2006-2021) 3.2L 4M41 Diesel
- Mitsubishi Challenger PB PC (2009-2015) 2.5L 4D56 Diesel
OEM#
MR547077, 1525A016, 88969111, 19205185
PACKAGE INCLUDES:
1 X *OEM QUALITY* MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR). Suits Models With Intercooler
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
COMMON QUESTIONS
Will this fix my Triton being stuck in limp mode?
If the limp mode is caused by incorrect air-flow readings to the ECU replacing the MAF sensor usually resolves the issue and restores full engine power.
Do I need to program this sensor?
No this is a direct plug-and-play replacement. The ECU will automatically adjust to the new sensor readings after a short drive.
Does this include the plastic housing?
This listing is for the 5-pin sensor insert only. It drops directly into your factory air intake tube saving you money and installation time.
- [12/86 - 10/96] MITSUBISHI TRITON K24T D 2.5L 4cyl 4D56 (8V) 55kW
- [07/08 - 12/15] MITSUBISHI CHALLENGER KH4W II DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 131kW
- [07/08 - 12/15] MITSUBISHI CHALLENGER KH4WG II DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 131kW
- [11/05 - 12/15] MITSUBISHI TRITON KA4T DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 100kW
- [04/10 - 12/15] MITSUBISHI TRITON KA4T DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 103kW
- [08/07 - 12/15] MITSUBISHI TRITON KA4T DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 123kW
- [09/09 - 12/15] MITSUBISHI TRITON KA4T DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 133kW
- [09/09 - 12/15] MITSUBISHI TRITON KB4T DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 131kW
- [04/10 - 12/15] MITSUBISHI TRITON KA4T DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP,4D56 (16V) 94kW
- [08/92 - 10/96] MITSUBISHI TRITON K0_T,K1_T,K2_T,K3_T,... 2.5L 4cyl 4D56-T 62kW
- [09/90 - 10/96] MITSUBISHI TRITON K14T TD 2.5L 4cyl 4D56-T 62kW
- [06/90 - 05/95] MITSUBISHI TRITON K34T TD 2.5L 4cyl 4D56-T 62kW
- [11/06 - 01/09] MITSUBISHI PAJERO V88W,V98W IV DI-D 3.2L 4cyl 4M41 Euro 3 125kW
- [01/09 - 09/16] MITSUBISHI PAJERO V88W,V98W IV DI-D 3.2L 4cyl 4M41 Euro 3 147kW
- [10/16 - 03/21] MITSUBISHI PAJERO V98W IV 3.2L 4cyl 4M41 Euro 3 141kW
- [01/12 - 09/16] MITSUBISHI PAJERO V98W IV DI-D 3.2L 4cyl 4M41 Euro 3 149kW
- [07/06 - 12/09] MITSUBISHI TRITON KB8T DI-D 3.2L 4cyl 4M41 Euro 3 118kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAF034-Mitsubishi |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF080 |
| Reference OEM Number | MR547077 |
| Other OEM Numbers | MR547077, 1525A016 |
| Related Part Numbers | CAF034, AMM9120, AF10135, AMZL01N |
| Trade Part Numbers | NTY: EPP-TY-000, PIERBURG: 7.28342.11.0 |
| Product Specifics | |
| Product Type | AIR MASS METER / MAF SENSOR |
| Type | Sensor |
| Number of pins | 5 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Supplementary Article Info | with integrated air temperature sensor, without suction pipe |
| Rated Voltage | 12 V |
| Housing Colour | Black |
| Operating Mode | Electric |
| Housing Type | without housing, Insert Only |
| Recommended additional repairs | change Air Filter |
| Mounting Type | Bolted |
| Plug Type | Male |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW *OEM QUALITY* MASS AIRFLOW SENSOR TO SUIT Mitsubishi Triton Pajero Challenger 4D56 and 4M41 Diesel Engines
IMPORTANT FITMENT CHECK
Please check your original Mass Air Flow (MAF) sensor features the 5-pin connector before ordering. A failing MAF sensor will cause your 4WD to experience poor fuel economy sluggish acceleration or trigger a Check Engine Light.
Ships Daily from our Cranbourne VIC Warehouse. Unsure about fitment? Contact Our expert team.
COMPATIBLE VEHICLES
- Mitsubishi Triton ML MN (2006-2015) 2.5L 4D56 Diesel
- Mitsubishi Pajero NS NT NW NX (2006-2021) 3.2L 4M41 Diesel
- Mitsubishi Challenger PB PC (2009-2015) 2.5L 4D56 Diesel
OEM#
MR547077, 1525A016, 88969111, 19205185
PACKAGE INCLUDES:
1 X *OEM QUALITY* MASS AIR FLOW SENSOR (5-PIN CONNECTOR). Suits Models With Intercooler
A mass airflow sensor calculates the oxygen flowing to your engine for the ideal air-to-fuel ratio. The mass airflow sensor helps to increase engine efficiency by doing so.
OUR MASS AIRFLOW SENSORS are:
- Application specific for the perfect fit and form
- Direct-fit OE replacement ensures proper fit, form, and function, which leads to a trouble-free installation
- Premium components and durable materials withstand harsh engine conditions to resist leaks
- Designed and manufactured to stringent quality standards at a certified facility so that you can install with confidence
- Undergoes extensive testing and validation for proper performance and peak reliability
COMMON QUESTIONS
Will this fix my Triton being stuck in limp mode?
If the limp mode is caused by incorrect air-flow readings to the ECU replacing the MAF sensor usually resolves the issue and restores full engine power.
Do I need to program this sensor?
No this is a direct plug-and-play replacement. The ECU will automatically adjust to the new sensor readings after a short drive.
Does this include the plastic housing?
This listing is for the 5-pin sensor insert only. It drops directly into your factory air intake tube saving you money and installation time.
- [12/86 - 10/96] MITSUBISHI TRITON K24T D 2.5L 4cyl 4D56 (8V) 55kW
- [07/08 - 12/15] MITSUBISHI CHALLENGER KH4W II DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 131kW
- [07/08 - 12/15] MITSUBISHI CHALLENGER KH4WG II DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 131kW
- [11/05 - 12/15] MITSUBISHI TRITON KA4T DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 100kW
- [04/10 - 12/15] MITSUBISHI TRITON KA4T DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 103kW
- [08/07 - 12/15] MITSUBISHI TRITON KA4T DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 123kW
- [09/09 - 12/15] MITSUBISHI TRITON KA4T DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 133kW
- [09/09 - 12/15] MITSUBISHI TRITON KB4T DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP 131kW
- [04/10 - 12/15] MITSUBISHI TRITON KA4T DI-D 2.5L 4cyl 4D56-HP,4D56 (16V) 94kW
- [08/92 - 10/96] MITSUBISHI TRITON K0_T,K1_T,K2_T,K3_T,... 2.5L 4cyl 4D56-T 62kW
- [09/90 - 10/96] MITSUBISHI TRITON K14T TD 2.5L 4cyl 4D56-T 62kW
- [06/90 - 05/95] MITSUBISHI TRITON K34T TD 2.5L 4cyl 4D56-T 62kW
- [11/06 - 01/09] MITSUBISHI PAJERO V88W,V98W IV DI-D 3.2L 4cyl 4M41 Euro 3 125kW
- [01/09 - 09/16] MITSUBISHI PAJERO V88W,V98W IV DI-D 3.2L 4cyl 4M41 Euro 3 147kW
- [10/16 - 03/21] MITSUBISHI PAJERO V98W IV 3.2L 4cyl 4M41 Euro 3 141kW
- [01/12 - 09/16] MITSUBISHI PAJERO V98W IV DI-D 3.2L 4cyl 4M41 Euro 3 149kW
- [07/06 - 12/09] MITSUBISHI TRITON KB8T DI-D 3.2L 4cyl 4M41 Euro 3 118kW
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CAF034-Mitsubishi |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAF080 |
| Reference OEM Number | MR547077 |
| Other OEM Numbers | MR547077, 1525A016 |
| Related Part Numbers | CAF034, AMM9120, AF10135, AMZL01N |
| Trade Part Numbers | NTY: EPP-TY-000, PIERBURG: 7.28342.11.0 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.150 m |
| Shipping Height | 0.150 m |
| Shipping Length | 0.150 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.