




Camshaft Position Sensor for Renault Trafic and Master Vans Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
Premium Trade Sensor Replaces 8200033686 8200285686
BRAND NEW *OEM QUALITY* CAMSHAFT POSITION SENSOR TO SUIT Renault Trafic Master M9R M9T dCi Commercial Van
TO SUIT:
- Renault Trafic X83 [2007-2014] 2.0L M9R Diesel
- Renault Master X62 [2011-2021] 2.3L M9T Diesel
OEM#
- Renault 8200033686, 8200285686, 7701058077
- Nissan Euro 23760-00QAB, 23760-00QAD, 23731-00Q0A
PACKAGE INCLUDES:
1 X *OEM QUALITY* CAMSHAFT POSITION SENSOR (3-PIN PLUG).
The camshaft sensor works with the crankshaft sensor to define the exact position of the crankshaft drive. The engine control unit knows when the first cylinder is at the top dead point through the combination of both sensor signals.
COMMON QUESTIONS
Why is my Renault Trafic van taking so long to start?
A degraded camshaft position sensor struggles to read the engine timing during cranking. This leads to long cranking times rough idling and a Check Engine warning on your dash.
- [2011-2013] RENAULT MASTER X62 DCi 145 2.3L M9T DIESEL VAN
- [2013-2021] RENAULT MASTER X62 DCi 150 2.3L M9T DIESEL VAN/BUS
- [2007-2014] RENAULT TRAFIC X83 2.0L M9R DIESEL VAN
- [2008-2016] RENAULT KOLEOS H45 DCi 2.0L M9R DIESEL
- [2008-2010] RENAULT MEGANE x84 SPORT 175 2.0L M9R DIESEL
- [2008-2011] RENAULT LAGUNA X91 DCi 2.0L M9R DIESEL
- [2011-2015] RENAULT LATITUDE X43 DCi 2.0L M9R DIESEL
- [2010-2019] RENAULT KANGOO F61 DCi 1.5L K9K DIESEL VAN
- [2003-2008] RENAULT MEGANE x84 1.6L K4M
- [2008-2010] RENAULT CLIO X85 SPORT 197 2.0L F4R
- [2007-2010] RENAULT GRAND SCENIC J84 2.0L F4R
- [2005-2009] RENAULT SCENIC J84 2.0L F4R
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CSCA545-3 |
| Barcode # | 4047025204378 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAM-133 |
| Reference OEM Number | 23731-DB00A |
| Other OEM Numbers | 23731BN701, 8200033686, 8200285686 |
| Related Part Numbers | 0986280433, CSCA545, SC434 |
| Trade Part Numbers | 6PU 009 146-611, CHN3-A221, SS11005, V46-72-0036 |
| Product Specifics | |
| Product Type | SENSOR |
| Sensor Type | CAMSHAFT POSITION SENSOR |
| Type | Sensor |
| Features | Direct Fit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Number of pins | 3 -pin connector |
| Connector Shape | oval |
| Supplementary Article Info | for camshaft, without cable, with seal ring |
| Fitting Depth | 28 mm |
| Rated Voltage | 12 V |
| Housing Colour | Black |
| Operating Mode | Electric |
| Number of mounting bores | 1 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.160 m |
| Shipping Height | 0.030 m |
| Shipping Length | 0.230 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BRAND NEW *OEM QUALITY* CAMSHAFT POSITION SENSOR TO SUIT Renault Trafic Master M9R M9T dCi Commercial Van
TO SUIT:
- Renault Trafic X83 [2007-2014] 2.0L M9R Diesel
- Renault Master X62 [2011-2021] 2.3L M9T Diesel
OEM#
- Renault 8200033686, 8200285686, 7701058077
- Nissan Euro 23760-00QAB, 23760-00QAD, 23731-00Q0A
PACKAGE INCLUDES:
1 X *OEM QUALITY* CAMSHAFT POSITION SENSOR (3-PIN PLUG).
The camshaft sensor works with the crankshaft sensor to define the exact position of the crankshaft drive. The engine control unit knows when the first cylinder is at the top dead point through the combination of both sensor signals.
COMMON QUESTIONS
Why is my Renault Trafic van taking so long to start?
A degraded camshaft position sensor struggles to read the engine timing during cranking. This leads to long cranking times rough idling and a Check Engine warning on your dash.
- [2011-2013] RENAULT MASTER X62 DCi 145 2.3L M9T DIESEL VAN
- [2013-2021] RENAULT MASTER X62 DCi 150 2.3L M9T DIESEL VAN/BUS
- [2007-2014] RENAULT TRAFIC X83 2.0L M9R DIESEL VAN
- [2008-2016] RENAULT KOLEOS H45 DCi 2.0L M9R DIESEL
- [2008-2010] RENAULT MEGANE x84 SPORT 175 2.0L M9R DIESEL
- [2008-2011] RENAULT LAGUNA X91 DCi 2.0L M9R DIESEL
- [2011-2015] RENAULT LATITUDE X43 DCi 2.0L M9R DIESEL
- [2010-2019] RENAULT KANGOO F61 DCi 1.5L K9K DIESEL VAN
- [2003-2008] RENAULT MEGANE x84 1.6L K4M
- [2008-2010] RENAULT CLIO X85 SPORT 197 2.0L F4R
- [2007-2010] RENAULT GRAND SCENIC J84 2.0L F4R
- [2005-2009] RENAULT SCENIC J84 2.0L F4R
| Identification | |
|---|---|
| SKU | CSCA545-3 |
| Barcode # | 4047025204378 |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | CAM-133 |
| Reference OEM Number | 23731-DB00A |
| Other OEM Numbers | 23731BN701, 8200033686, 8200285686 |
| Related Part Numbers | 0986280433, CSCA545, SC434 |
| Trade Part Numbers | 6PU 009 146-611, CHN3-A221, SS11005, V46-72-0036 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.160 m |
| Shipping Height | 0.030 m |
| Shipping Length | 0.230 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.