




OEM Specification AC Pressure Sensor For Rolls Royce Direct Fit OEM Replacement - Secure Payments - Fast Dispatch - Enhances Engine Performance
For V12 N73 N74 Engines
OEM Specification AC Pressure Sensor
Reliability for your Rolls Royce.
This pressure sensor is manufactured to meet the exacting standards required for Rolls Royce vehicles. It provides precise refrigerant pressure data to the climate control module ensuring the whisper quiet operation and comfort you expect.
COMPATIBILITY
Fits Rolls Royce Models with V12 Engines:
- Phantom RR1 RR11 RR12: 2003 - Onwards
- Ghost RR4 RR21: 2010 - Onwards
- Wraith RR5: 2013 - Onwards
- Dawn RR6: 2016 - Onwards
- Cullinan RR31: 2018 - Onwards
Note: Replaces OEM Part Number 64539323658 64530141211.
PACKAGE INCLUDES:
1 X *OEM QUALITY* AIR CONDITIONING PRESSURE SENSOR (3- PIN PLUG)
Thread Size: 3/8x24 UNF 2A
| Identification | |
|---|---|
| SKU | AC110-RR |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | AC110 |
| Reference OEM Number | 64530152475 |
| Other OEM Numbers | 64530152475, 64536909257 |
| Related Part Numbers | V20-73-0012, DPS05009, TSP0435069 |
| Product Specifics | |
| Product Type | SENSOR |
| Sensor Type | AIR CONDITIONING PRESSURE SENSOR / SWITCH |
| Thread Size | 3/8x24 UNF 2A |
| Spanner Size | 24 |
| Number of pins | 3 -pin connector |
| Connector Shape | oval |
| Supplementary Article Info | with seal ring |
| Plug Type | Male |
| Thread Type | UNF Thread |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
OEM Specification AC Pressure Sensor
Reliability for your Rolls Royce.
This pressure sensor is manufactured to meet the exacting standards required for Rolls Royce vehicles. It provides precise refrigerant pressure data to the climate control module ensuring the whisper quiet operation and comfort you expect.
COMPATIBILITY
Fits Rolls Royce Models with V12 Engines:
- Phantom RR1 RR11 RR12: 2003 - Onwards
- Ghost RR4 RR21: 2010 - Onwards
- Wraith RR5: 2013 - Onwards
- Dawn RR6: 2016 - Onwards
- Cullinan RR31: 2018 - Onwards
Note: Replaces OEM Part Number 64539323658 64530141211.
PACKAGE INCLUDES:
1 X *OEM QUALITY* AIR CONDITIONING PRESSURE SENSOR (3- PIN PLUG)
Thread Size: 3/8x24 UNF 2A
| Identification | |
|---|---|
| SKU | AC110-RR |
| Brand | Aftermarket OEM Replacement |
| Part Numbers | |
| Part Number | AC110 |
| Reference OEM Number | 64530152475 |
| Other OEM Numbers | 64530152475, 64536909257 |
| Related Part Numbers | V20-73-0012, DPS05009, TSP0435069 |
| Shipping & Dimensions | |
| Shipping Weight | 0.5000 kg |
| Shipping Width | 0.230 m |
| Shipping Height | 0.050 m |
| Shipping Length | 0.160 m |
| Other Details | |
| Note | CHECK IMAGES. CONFIRM WITH OEM NUMBER. |
Be The First To Review This Product!
Help other SENSORGAL LTD. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.